Milica Stojšić (1984, Paraćin) po obrazovanju je arhitekta i dizajner svetla. Bavi se vizuelnim jezikom svetla i njegovim odnosom prema prostoru, kao i politikom percepcije u kontekstu umetnosti. Master studije arhitekture završila je na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, da bi na Akademiji umetnosti u Novom Sadu stekla zvanje master dramskog i audio-vizuelnog umetnika u oblasti dizajna svetla. Trenutno je student doktorskih studija Scenskog dizajna na Fakultetu tehničkih nauka u Novom Sadu, gde je zaposlena i kao asistent, ali je i na poziciji umetničke direktorke Dočeka 2020. i 7528. godine u Novom Sadu.
Kao član Studentske sekcije učestvovala je na Praškom kvadrijenalu 2015. godine, na kojem su predstavnici Srbije nagrađeni Zlatnom medaljom za uspostavljanje dijaloga. Bavi se politikom percepcije i neuroestetikom. Autor je dizajna svetla za više koncerata i pozorišnih predstava. Takođe, kao deo autorskog tima, učestvovala je u scenskom dizajnu više događaja realizovanih u saradnji sa Fondacijom "Novi Sad 2021", uključujući Доček 2018. i 2019, svečano otvaranje i zatvaranje Kaleidoskopa kulture 2018, Korzo 2019, kao i dizajna izložbe Swiss Style Now.
Art magazin: Šta podrazumeva umetnički koncept Dočeka?
Milica Stojšić: Naša želja je da dualnost koju nosi Дoček, a koja se manifestuje kroz razliku dva računanja vremena, dva kalendara, dana i noći, muzičkog, ali i umetničkog programa, objedinjenimo kroz jedinstvo u različitosti. Sam koncept inspirisan je stereoskopskom anaglif tehnologijom, koja, spajajući dve dvodimenzionalne slike u odgovarajućim bojama, stvara trodimenzionalni prostor. Iako su mediji izražavanja različiti, bilo je važno je da svi elementi umetničkog koncepta odgovore na ovako prepoznate teme – sakrivanja/otkrivanja, slojeva/preklapanja, interakcije sa korisnikom, dekonstrukcije 3D prostora, oneobičavanja svakodnevnog.
Art magazin: Zašto je Doček u Novom Sadu poseban?
Milica Stojšić: Kroz programsku, žanrovsku i prostornu raznolikost, Дoček treba da postane uzbudljivo putovanje kroz grad, koji postaje jedna scena, omogućavajući svakom posetiocu da u mnoštvu programa i lokacija formira lični line-up. Zato je veoma važno da sve događaje u sklopu Дočeka povezuje jasna nit zajedničkog vizuelnog identiteta i scenskog rešenja.
Art magazin: Na koji način se prepliću vizuelna umetnost i muzika i kako sve to zajedno stvara jedinstven audio-vizuelni doživljaj?
Milica Stojšić: Priznati umetnici iz zemlje i inostranstva će kroz svoje radove u oblasti video mapiranja, animacije, instalacije i druge forme vizuelne umetnosti i novih medija biti uključeni u širi kreativni koncept ovogodišnjeg Дočeka. Želimo da umesto koncerata, posetiocima ponudimo događaje, u punom smislu te reči.
Art magazin: Minimalistički pristup dizajnu primetan je u okviru Dočeka. Da li je to možda danas rešenje u borbi sa velikim brojem informacija, a opet i u nekoj kontri sa "šljaštećim" periodom praznika?
Milica Stojšić: Svakako da je jedno od polazišta bila vizuelna tišina, koja ima sposobnost da se izdvoji u buci koju donose praznici. Istovremeno, minimalizam vidimo kao sredstvo da ujedinimo različit karakter prostora na više od pedeset lokacija, na kojima će se dešavati Дoček.
Art magazin: Ko će sve raditi na vizuelnom identitetu i scenskom dizajnu? Koji umetnici i studenti?
Milica Stojšić: Događaj Дoček osmišljen je kao uvertira za 2021. godinu, kada Novi Sad postaje Evropska prestonica kulture, i predstavlja platformu koja bi, osim kvalitetnog muzičkog programa, trebala da omogući podizanje kapaciteta lokalne umetničke scene kroz prepoznavanje, angažovanje i umrežavanje mladih umetnika u domenu scenskih i vizuelnih umetnosti. U tom smislu, smatramo veoma dragocenim uključivanje u proces studenata osnovnih studija Scenske arhitekture tehnike i dizajna sa Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu i studenata osnovnih studija Novih likovnih medija sa Akademije umetnosti u Novom Sadu. Studenti će, uz pomoć mentorskog tima, raditi na osmišljavanju i realizaciji scenskog dizajna i vizuelnog identiteta za određen broj lokacija na kojima će se dešavati doček 7528. godine
Art magazin: Šta će ko od njih raditi i gde će to publika moći da vidi?
Milica Stojšić: Muzički program svoju drugu polovinu pronalazi kroz intervencije u domenu umetničkog programa, u sklopu kojeg će se predstaviti TKV, street art umetnica iz Beograda, koja kroz svoje intervencije u javnom prostoru ispituje probleme prava na grad ili predstave žene, kao i Rodrigo Guzman, novomedijski umetnik iz Brazila, čija interaktivna instalacija Glyph, treba da prikaže prostor KS Svilara u novom svetlu. Osim njih, pojaviće se još eminentnih umetnika u oblasti vizuelne umetnosti i novih likovnih medija, koji će svojim intervencijama transformisati prostore Дočeka.
Art magazin: Dva događaja, 28. i 29. decembra 2019. prethodiće Dočeku i obuhvatiti performans, crtanje murala, pop up koncert, šta će Novosađani i gosti grada imati prilike da vide?
Milica Stojšić: Vikend koji prethodi dočeku 2020. godine rezervisan je za dva događaja koji najavljuju umetnički program Дočeka. U pitanju je plesni performans kolektiva Pokretnica pod nazivom TEST 1-5, koji se bavi temama traženja, otkrivanja i sakrivanja u odnosu na telesni doživljaj, zvuk i prostorne okvire u kojima se telo nalazi, i biće održan u subotu, 28. decembra, sa početkom u 20:21 časova. Sutra, u nedelju 29. decembra, Novosađanima smo pripremili pop up koncert sa muzičkim gostima iznenađenja, kojim će biti označen i završetak murala na kojem radi street art umetnica TKV, na istoj lokaciji u Poštanskoj ulici u Novom Sadu. |