CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Noć muzeja 2013
Videomedeja 16
Digital Art 01
Videomedeja 21
Dunavski dijalozi 03
Terra 25
Noć muzeja 2007

Šah i umetnost - Grupna izložba Štampaj E-pošta
(2 glasanja)
ImageGalerija Vojvođanske banke, Novi Sad. Mart 2006.
Sada sve izgleda lako: u šahu jasnije nego bilo gde (osim možda u umetnosti) vlada zakon jačega, dominira poetika žrtve, kao i kosmički humor rokade, kada se najednom, kao u božanskoj komediji zabune, svet okreće naglavce, pa kraljević postaje prosjak, a nikogović slabašni kralj...



Autori: Dragoljub Adžić, Aleksandar Adžić, Igor Vlaisavljević, Danilo Vuksanović, Pavle Jovanović, Bojan Kiridžić, Goran Knežević, Damir Malešev, Dejana Deša Marišan, Slobodan Bata Nedeljković, Bojan Novaković, Ankoca Oprešnik, Živa Stanojević, Goran Strugar, Jelena Trpković, Vladislav Šešlija.

Sasvim je izlišno zaklanjati se iza gromkih silueta Aljehina ili Kapablanke dok upoređujemo šah sa umetnošću. Odavno je šahovska igra pogodna figura za merenje mnogih suštinskih stvari: ovaj mali a beskrajan, stilizovani rat dušu je dao da razjasni funkcionisanje jezičkih i društvenih sistema (Sosir), samu ljubav i njen ljupki besmisao (Niče), konačno, čitav ljudski život (Servantes).
Ipak, šah i umetnost nekako se najbogatije rimuju. Evo, odavde ih vidim kao dve stroge, nametnute forme, u kojima je čovek, međutim, najčešće i jedino slobodan.

Stara je istina da je kvariigra onaj koji dovodi u pitanje principe igre, koji se, dakle, ne prepušta preciznom dikatatu snova. (Pod uslovom da se slažemo da su umetnost i šah dve melanholične, metafizičke igračke).

Sada sve izgleda lako: u šahu jasnije nego bilo gde (osim možda u umetnosti) vlada zakon jačega, dominira poetika žrtve, kao i kosmički humor rokade, kada se najednom, kao u božanskoj komediji zabune, svet okreće naglavce, pa kraljević postaje prosjak, a nikogović slabašni kralj...

Samo, da li je šah baš do kraja oponašanje stvarnosti, imitacija životnog boja, ili je, najpre, direktan prenos košmara, gubljenje duše u etapama? Krunska poza smrti ili života?

Uostalom, šahovska tabla jeste slikarija sama po sebi - dvodimenzionalni prikaz stepenica koje vode u podzemlje ili na nebo, sideralni plesni podijum po kojem huje neuhvatljive, tektonske improvizacije. Veze između šaha i likovne umetnosti još su znakovitije, ako odemo i dublje od očiglednosti, od mimetičkog predstavljanja šahovske igre i zamišljenih igrača, kada šah sam izrasta u predstavu (a ne biva više samo šara zgodna za oko ili amblem), u potragu za suštastvenim vezama, u slavu tajanstvenih šahovskih kvadrata, od Mondrijana do Vazarelija, i dalje još, do Marsela Dišana, mislioca čija gusta senka pada na pusto crno-belo polje.

Jer, i šah i umetnost su pokušaji da se destabilizuje pojavni svet, da se stvarnost izbaci iz ravnoteže, da se poremeti ustaljeni red, ravna crta, monotoni zvuk smrti. Kuda to polazimo, u kakav neizvesni pohod, sa kakvim nečujnim borbenim krikom - sa čistog, raspetog platna, s praznog papira kog belina brani, s proste dvobojne table - od nule, od samog početka, koji svakome, u luckastoj uravnilovki, u parodičnoj jednakosti, daje istu startnu mogućnost?

Sve u svemu, dati šah protivniku znači dovesti ga u stanje paralize, na rub živog peska. Začarati ga.

Da li onda matirati znači isto što i završiti suparnikov portret, uzeti njegov lik ili dušu, identifikovati se, u tragičnoj viziji, sa onima koje smo porazili? Ko će od te dvojice, crnog i belog, umetnika i njegovog modela (koji naizmenično menjaju svoje uloge) doći do svoga lica, kroz meandre citata, istraživačkih, pogrešnih ili ponovljenih poteza? Ko će tu videti lice Boga?

I čije se srce u šahu osvaja? Ko čuči u središtu crno-belog lavirinta? Kakva čudovišta na kraju jedemo ili bivamo od njih pojedeni? Da li neprestano igramo sami sa sobom, levom i desnom rukom, muškom i ženskom stranom? Ko je, u stvari, na tom tajanstvenom autoportretu?

Laslo Blašković
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

1 maj

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Predstavite galeriju u Art magazinu
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvuju: Dragan Rajšić (Srbija), Marko Crnobrnja ...
PLITVIČKA JEZERA. Specijalno za Art magazin. Na Plitvičkim jezerima (Plitvica Selo), od 10. do...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna...
Knjige o umetnosti
Milan Djordjevic - Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tisme
Milan Đorđević
Subverzija i isceljenje. Umetnost Andreja Tišme
 
Intervju
U brložnom vrtlogu društveno-političkih (ne)zbivanja, javnih tajni i "tajnih...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Nakon Beograda, Galerija Matice srpske predstavila je od 13. novembra 2015. do 9. januara 2016. godine izložbu "Albreht Direr i njegovi savremenici. Trijumfalna povorka cara Maksimilijana I" koja je gostovala zahvaljujući saradnji tri...
Knjige i časopisi
Poezija je alhemija koja poraz pretvara u pobedu duha. Vreme je Weltschmerz-a. Milioni ljudi su u stalnom osećanju bespomoćnosti. Ali ovaj svet nema nade za novu romantiku. Životi su nam ispražnjeni od osećanja smisla. Liče na prazne zarđale...
Intervju
Likovni krug, udruženje umetnika Petrovaradinske tvrđave, ove godine obeležava šest decenija svog postojanja. Za pomenuto vreme, kroz ovu umetničku koloniju prošlo je više od stotinu umetnika najrazličitijih pravaca i...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom