CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

   Vesti:   Srbija    |    Novi Sad    |    Beograd    |    Svet    |    Novi Sad 2022    |    Redakcija
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 07
Dunavski dijalozi 05
Digital Art 07
Digital Art 04
Dunavski dijalozi 06
Videomedeja 24
Noć muzeja 2020

Sponzor rubrike
Muzej Luvr se otvara uz striktne mere zaštite Štampaj E-pošta
(0 glasanja)
ImagePARIZ. Pariski Luvr, najposećeniji muzej na svetu, koji je zbog pandemije korona virusa izgubio u protekla četiri meseca više od 40 miliona evra, ponovo otvara vrata za posetioce 6. jula 2020, ali uz striktne mere opreza. Deo muzejskih postavki ostaje zatvoren, a svi posetioci moraće da rezervišu vreme posete i da nose zaštitne maske, kao i da se pridržavaju mera socijalnog distanciranja.Image

Image

Luvr je zatvoren od 13. marta 2020, a prema rečima direktora Žan-Lika Martineza, očekuje se da u najboljem slučaju dostigne do kraja godine 20 do 30 odsto posete zabeležene prošlog leta, što bi značilo između 4.000 i 10.000 posetilaca dnevno. "Izgubili smo 80 odsto publike. Čak 75 odsto naših posetilaca bili su stranci", izjavio je francuskim medijima direktor Luvra, koji je 2018. godine obišlo više od deset miliona ljudi, a 2019. oko 9,6 miliona.

Prema saopštenju Luvra, svi posetioci, uključujući i one koji imaju besplatan ulaz, moraće da bukiraju vreme posete posredstvom muzejskog onlajn servisa.

Svi zaposleni, kao i posetioci stariji od 11 godina moraju da nose maske. Posetioci moraju doneti svoje maske, a imaće na raspolaganju sredstvo za dezinfekciju ruku, koje mora biti upotrebljeno pre ulaska u zgradu na jednom od dva punkta.

Posetioci će morati i da prate predviđenu turu kroz Luvr, koji otvara za publiku 70 odsto prostora (oko 45.000 kvadratnih metara).

Svuda po Luvru postavljeni su znaci koji upućuju posetioce do određenih postavki i pomažu da se smanji gužva. U salu u kojoj je Mona Liza ulazi se na poseban ulaz, a kako bi se osigurala fizička distanca, na prostoru ispred čuvenog Da Vinčijevog dela – gde turisti obično poziraju zbog selfija, označena su mesta koja su predviđena za stajanje.

Mapa sa rasporedom postavki može se preuzeti onlajn i neće je biti u štampanom obliku. Posetiocima će od 15. jula 2020. biti na raspolaganju i muzejski "audio vodič".

Nezavisna vođenja dozvoljena su u grupama do 25 ljudi, a da bi se poštovale mere socijalnog distanciranja, svi moraju da koriste slušalice. Moguće je plaćanje samo platnim karticama.

Za sada su otvorene izložbe umetnosti Bliskog Istoka, grčkih i rimskih antikviteta, uvoda u islamsku umetnost, italijanskih i severnoevropskih skulptura, italijanskog, španskog i engleskog slikarstva, francuskih majstora slikarstva 19. veka, kraljevskog nakita, apartmana Napoleona III, dekorativne umetnosti srednjeg veka i perioda Luja XIV, te francuskih skulptura od 17. do 19. veka.

Zatvorene za posetu su izložbe francuskih skulptura srednjeg veka i renesanse, dekorativne umetnosti za vreme renesanse, 18. i 19. veka, umetnosti Afrike, Azije, Okeanije i Amerike, donji nivo islamske umetnosti, kao i kolekcije francuskog i severnoevropskog slikarstva na drugom nivou.

Luvr je za jesen najavio dve izložbe koje je prvobitno planirao za proteklo proleće, ali ih je odložio zbog pandemije korona virusa - izložbu italijanske skulpture od Donatela do Mikelanđela, te izložbu renesansnog nemačkog majstora Albrehta Altdorfera.

Iako je protekla četiri meseca bio zatvoren, Luvr je bio snažno prisutan u virtuelnom prostoru, a kako je objavio, sada je najpraćenija muzejska ustanova na Instagramu, na kojem ima više od četiri miliona pratilaca.

Francuska je izdvojila, inače, sto miliona evra za Luvrov godišnji budžet, koji ukupno iznosi 250 miliona evra. Ostatak Luvr mora sam da obezbedi.

Direktor Luvra planira i niz promena u načinu na koji su neprocenjive kolekcije tog muzeja predstavljene i objašnjene javnosti. Povodom Olimpijskih igara u Parizu, predviđenih za 2024. godinu, Martinez planira "kulturnu demokratizaciju" Luvra, koja obuhvata, između ostalog, i duže radno vreme i otvaranje novih izlagačkih prostora, te druge poteze kojima bi se otarasio "elitističkog" imidža.

Prema njegovim rečima, bivše kraljevsko zdanje u centru Pariza ponekad zna da "uznemiri" određeni deo publike, zbog čega Luvr mora da uveri sve da su njegove kolekcije namenjene svima. Stoga će i muzejski sajt biti potpuno rekonstruisan 2021. godine i sve muzejske zbirke će se naći onlajn.

Izvor: SEEcult

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Izbor godine 2023

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
BEOGRAD. Izložba "Hod sa vodom" umetnika Vladimira Nikolića, predstavnika Srbije na 59. Bijenalu u Veneciji, biće otvorena 21. aprila 2022,...
BEOGRAD. Galerija Radio televizije Srbije predstavlja od 13. februara do 15. marta 2020. slike Dragana Mojovića (1942 – 2001). Prve i jedine...
NOVI SAD. Preminuo je Vladimir Červenka (1942, Sofija, Bugraska - 2021, Novi Sad, Srbija). Diplomirao je na Fakultetu za film i televiziju FAMU u ...
BEOGRAD. Muzej cepter predstavlja od 7. novembra do 22. decembra 2019. izložbu Marka Crnobrnje (1978, Obrenovac). Diplomirao je vajarstvo na...
VRŠAC. Zvonimir Santrač je diplomirao na Likovnoj akademiji u Zagrebu. Specijalizirao je na majstorskoj radionici Krste Hegedusića 1979. ...
Predstavite galeriju u Art magazinu
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Bauhaus je postojao samo 14 godina: od 1919. do 1933, ali uprkos tome, postao je najvažnija...
KIKINDA. Umetnički savet Centra za likovnu i primenjenu umetnost Terra odabrao je umetnike koji će...
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvuju: Dragan Rajšić (Srbija), Marko Crnobrnja ...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Intervju
Bosiljka Zirojević Lečić redovna je profesorka na Akademiji umetnosti u Novom sadu, uža oblast...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Muzej moderne umetnosti u Parizu priredio je retrospektivnu izložbu slikara Žana Fotrijea (1898-1964) pod imenom "Materija i svetlost". Izložba traje do 20. maja 2018. Godine 2017. održana je...
Knjige i časopisi
Da li je Staljin bio najznačajniji produkt ruske umetničke avangarde da li su koncentracioni logori dosledni zaključak tradicionalne evropske umet nosti...? U danas već klasičnoj studiji Teorija avangarde, italijanski filozof Renato Pođioli...
Intervju
Više od dvadeset godina vizuelni umetnik Goran Despotovski u svojim instalacijama preispituje glasove i manifestacije vremena i čoveka u njemu, njegovu egzistenciju i sudbinu. Istorijski gledano, kaže autor, čovek je uvek prožet...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom