CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
srpski modernizam

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Dunavski dijalozi 07
Terra 23
Videomedeja 23
Videomedeja 17
Dunavski dijalozi 04
Noć muzeja 2020
Noć muzeja 2012

Pablo Picasso - Grafike Štampaj E-pošta
(8 glasanja)
ImageGalerija Matice srpske, Novi Sad. Jul - septembar 2007
Povodom 125 godina od Pikasovog rođenja predstavlja se izložba Pikasovih grafika prikupljenih iz ekstremadurskih kolekcija. Među više od četrdeset grafičkih listova Pikasa nastalih između 30-tih i 70-tih godina 20. veka, koji će biti izloženi u Beogradu i Novom Sadu, ističu se izvrsni primeri iz njegovih najpoznatijih ciklusa grafika. Osim grafika, biće izložene i knjige koje je ilustrovao Pikaso...

Za uživanje u Pikasovim remek-delima  "Gernika”, "Gospođice iz Avinjona”, "Dečak s lulom” ili "Žena koja plače” treba otići u Pariz, Barselonu ili Njujork, ali za upoznavanje sa nekim od njegovih grafika potrebno je samo obresti se u Beogradu ili Novom Sadu od 19. jula do kraja septembra. U Galeriji Instituta Servantes (The Cervantes Institute Gallery) u Beogradu i u Galeriji Matice Srpske u Novom Sadu u ovom periodu biće izložena postavka "Pikaso: vrtlog oštrih uglova” kustosa Pedra Pisara. Dobrom voljom Ekstramadurskog i iberoameričkog muzeja savremene umetnosti iz Badahosa u Španiji domaćoj publici biće predstavljeno više od 40 grafika Pabla Ruisa Pikasa.


Priliku da pogledaju izložbu jednog od najpoznatijih slikara svih vremena, Beograđani i Novosađani su dobili zahvaljujući španskoj Pokrajinskoj vladi u Ekstramaduri i Institutu Servantes. I pored neospornih činjenica da je kosmopolitski živeo u Parizu, stvarao neopterećen nacionalnim stegama i izjašnjavao se kao levičar, Pikaso je, ipak, rođeni Španac, i Španci će to uvek istaći, kao i u ovoj, za Srbiju, tako neuobičajenoj prilici.

Pikaso (Pablo Picasso), koji važi za jednog od najvećih slikara, vajara i keramičara 20. veka, stvarao je grafike brzo, u nesavladivom naletu inspiracije, teskobe ili strasti. Pred domaćom publikom naći će se jedan dragulj iz krune Pikasovog opusa – grafike prikupljene iz privatnih i javnih kolekcija u Ekstramaduri, nastale u okviru različitih ciklusa. Kustos izložbe naglašava značaj i lepotu ciklusa „Suite Vollard” na kojima je veliki umetnik radio između 1930. i 1937. godine po narudžbini trgovca Ambroaza Volara.

U Institutu Servantes kažu da je na blizu sto grafika Pikaso ostavio dah svog poslednjeg kreativnog napora i "iskren omaž svim njegovim likovima i temama, gde su zajedno primetni uticaji iz istorije umetnosti, Rembranta, Goje, Engra, Degaa i drugih”. Tridesetih godina prošlog veka, beleže likovni kritičari, Pikaso je zauzet radom na više grafičkih serija, kao što su "Vajar i model”, "Minotaur”, "Časovi Rembranta” i dr. Uobičajeno za Pikasov rad, raspored motiva na grafikama ne sledi racionalnu logiku; mašta, trenutak i nagon diktiraju pokrete ruke. Istoričari umetnosti ocenjuju da su dela iz ove serije „spontano nastala” i da je na njima ostavljen trag "radosti eksperimentisanja”. Čak 11 grafika, iz kolekcije koja će se naći pred beogradskom i novosadskom publikom, Pikaso je završio za četiri dana. Domaća publika može da očekuje mnoštvo intimnih motiva, često i najobičnijih, koji se artistički prerađuju i liče na zapise iz ličnog dnevnika.

Poslednjih godina svog života, Pikaso je koristio motive kao što su seks, nasilje, voajerizam, cirkus, akrobate, žene, iskrivljena tela, atelje, aktovi, Amazonke i mitološke teme. Grafike će to pokazati, najavljuju u "Servantesu”.

- Izložba nudi raznolik prikaz stvarnosti iz različitih perspektiva, u skladu sa ličnošću slikara i njegovim delom. Višestranu viziju stvaraju brojni mogući uglovi posmatranja, objašnjava Mirjana Starčević iz sektora za odnose sa javnošću Instituta Servantes. Osim toga, kaže Mirjana Starčević, izložba je upotpunjena bibliografijom o delu umetnika i o kubizmu, koju čini 20 knjiga. U njima su sakupljeni tekstovi  pisaca i kolekcionara koji su odigrali važnu ulogu u Pikasovom životu, poput pesnika Žana Kasua, filozofa Hosea Ortege i Gaseta, kritičara Huana Eduarda Sirlota i fotografa Brasaija, koji je odlično poznavao Pikasov način rada i u njegovom ateljeu mogao da se snađe i sa povezom preko očiju.

Na postavkama u Srbiji naći će se i neke od 156 knjiga koje je Pikaso ilustrovao, kupujući tako ulaznicu za svet pesnika i pisaca. "Venac priča bez ljubavi”, "Le Cocu magnifique”, kao i "Sahrana grofa Orgaza”, objavljena 1969. godine, ilustrovana sa 12 bakroreza, jednom grafikom i tri akvatinte neki su od naslova koji se mogu videti u Beogradu i Novom Sadu.

Organizatori obećavaju nezaboravno leto sa začetnikom kubizma, legendom pariskog Monmartra neutoljive gladi za mladim ljubavnicama i ikonom 20. veka čije se slike dostigle cenu veću od sto miliona dolara.

Jelena Stevanović

(Preuzeto sa sajta “Politike”)
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Svet digitalne umetnosti

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Termin umetnička kritika egzistira u nejasnoj odrednici značenja i specifičnom spoju dveju reči -...
Umetničke pojave manifestuju se u ogledalu snažnih individua, pojedinaca koji su svojim ...
Prošlo je pola veka od kako je prvi put štampan strip "Balada o slanom...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Intervju
Više od dvadeset godina vizuelni umetnik Goran Despotovski u svojim instalacijama...
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Kao jedini pozvani učesnik iz Srbije na festivalu je učestvovao multimedijalni umetnik Nenad Bogdanović. On je na festivalu izveo sledeće performanse: "Ja sam bogat umetnik“ u Galeriji "Dzialan“ u Varšavi; "Čovek...
Knjige i časopisi
Zavod za kulturu Vojvodine objavio je reprezentativnu monografiju "Efemeris jednog crteža" posvećenu stvaralaštvu likovnog umetnika Peđe Đakovića (1964). Novosadska likovna publika imala je prilike da upozna ovog priznatog...
Intervju
Predstavljati dr Jerka Denegrija, istoričara umetnosti i likovnog kritičara, detaljno i obimno skoro da nije potrebno. Njegovo upečatljivo i dugogodišnje aktivno prisustvo na javnoj likovnoj sceni (Muzej savremene umetnosti u Beogradu,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom