CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
sumanovic tajna pod kupolom

   Knjige    |    Časopisi
Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 22
Digital Art 09
Dunavski dijalozi 07
Videomedeja 21
Dunavski dijalozi 08
Noć muzeja 2008
Videomedeja 15

Sponzor rubrike
Časopis "Gradina" (Niš), broj 90/2019 Štampaj E-pošta
(3 glasanja)
ImageRubrika "Književni portret" uvedena je kao povremeno, a prepo- znatljivo obeležje našeg časopisa sada već pomalo daleke (i u sećanju ne sasvim jasne) 2005. godine: u broju 8 nove serije Gradine prvi takav portret bio je sklopljen kao kolaž raznovrsnih priloga u čast prvog dobitnika Nagrade "Stevan Sremac" - Milovana Marčetića. Taj blok tekstova, kao i mnozinu potonjih sličnog karaktera, osmislio je dugogodišnji urednik Gradine - Zoran Pešić Sigma (1960-2019), uveren da je misija književnih časopisa da budu "čuvari vremena", ne samo aktuelnog književnog trenutka, već i dubljeg kulturnog pamćenja. Naknadno je pokrenuta i rubrika "Muzej književnosti", zasnovana na istom shvatanju da je estetska, pa i kulturna dimenzija čovekovog postojanja, zapravo, svojevrstan "obračun s vremenom":Image

ImageKako sačuvati vreme od raspada, kako konzervirati prošlost, kako spasiti sećanja...? Muzeji, arhivi, biblioteke, dokumenti, prašnjave knjige, fotografije... Ili nove pesme, pozorišne predstave, filmovi, slike...? Na duge staze gubimo bitku s vremenom. Tradicija je ono malo prošlosti koje uspemo da sačuvamo od demona vremena. Na duge staze gubimo bitku s vremenom. Ali, nije li umetnost upravo bleštava nada zanesenjaka da se vreme može zaustaviti i spakovati u kristal večnog trenutka? Nije li pesma zamrznuti dah pesnika?"

Možda je baš "spomenica", tradicionalni literarni okvir kojim se čuva sećanje na značajne ličnosti i događaje, najčistiji izraz jedne takve nade. Bez ikakvih iluzija da se ova bitka dugoročno može dobiti, broj Gradine, koji je sada pred čitaocem, posvećujemo nedavno preminulom uredniku.

I ovaj "književni portret" predstavlja mozaik napisa i likovnih sadržaja različitih kakvoća i boja: pored sećanja i pesničkih posveta, tu su kritički napisi o Sigminim knjigama, ali i nova tumačenja njegovog stvaralaštva, izbor iz obj avljenih dela kao i fragmenti onoga što je ostalo u rukopisnoj zaostavštini. Suprotno intencijama, mnoštvo spomenič- kih zapisa nema moć trajanja koja nadilazi dimenzije trenutka. Međutim, dogodi se katkad i suprotno: na primer, dve pesme-spomenice, "Svetli grobovi" Jovana Jovanovića Zmaja i "Spomen na Ruvarca" Laze Kostića, ulazeu korpus nezaobilaznih, antologijskihtekstova srpskogromantizma. Romantičari nisu smatrali zazornim da se iskaže dugovanje i zahvalnost onima koji to zaslužuju.

Aktuelno uredništvo Gradine deli takvo uverenje i zahvaljuje se saradnicima, kako onima koji su svojim spontanim reagovanjem na gubitak dragog prijatelja i dragocenog kulturnog posvećenika, na neki način, inicirali ovaj književni portret, tako i onima koji su se na pomenutu inicijativu bez oklevanja odazvali. Najveću zahvalnost dugujemo članovima porodice Pešić - Maji, Jelisaveti i Anastasiji, koje su, uprkos delikat- nosti situacije, pokazale spremnost daučestvujuu realizaciji broja i da nam ustupe na uvid nešto od Sigminih neobjavljenih radova.

Ima i jedan kuriozitet u vezi sa spomenicama, takođe u doba roman- tizma. Glavni akteri suupravoJovanJovanović Zmaj iLaza Kostić: smatra se da je početni nesporazum dvojice bliskih prijatelja, koji je docnije kulminirao Kostićevom Knjšom o Zmaju, otpočeo neuspelom saradnjom na spomenici organizovanoj povodom smrti Vojislava Ilića. Naime, Jovan Jovanović Zmaj, tada u funkciji predsednika Odbora za podizanje spomeni- ka Vojislavu Iliću, odbija da objavi Kostićevu pesmu "Prerano", iako je prvobitno sam tražio od njega ma kakav prilog. Pretpostavlja se da je Zmaj smatrao da "gorka i otrovna nota" Kostićeve pesme nije bila "dolična" za tu priliku, a posebno autorov pesimistički osvrt na Vojislavljeve sa- vremenike, koji su odreda izneverili omladinske (i Vojislavljeve) ideale, pretvorivši ihu "šuplju frazu".

Zoran Pešić Sigma je svojevremeno zapisao da je "hrabrost [...] otvoreno reći šta misliš". U tom smislu, ni za spomenicu ne može biti ničega neprikladnog, pa ni za ovaj uvodnik. Da ne bi "kultura pamćenja" i "staranje o tradiciji" bile tek šuplja fraza, nakon mnogo godina i propu- štenih povoda, Gradina ustupa svoje stranice svom Uredniku, bez obzira na eventualne procene da je nešto "prerano" ili "preterano". Naročito u "herojsko doba" koje živimo, kada se podvizi pojedinaca stavljajuu prvi plan u odnosu na funkcionisanje ustanova. Možda protivrečimo sebi, možda i mi činimo isto, ali smo na strani onih diskretnih heroja, koji rade na tome da se ustanove održe i opstanu.

S nadom da nije postidno, makar to bila bleštava nada zanesenjaka.

Image
Aleksandar Kostadinović
glavni urednik

 Pregled sadržine


Reč urednika
Aleksandar Kostadinović "Diskretnim, svakodnevnim herojima…"

ImageKnjiževni portret: Zoran Pešeić Sigma (1960–2019)

Susreti Braunovih čestica

Ljubiša M. Kocić "Prijatelju koji je otišao tako tiho", Vladislava Vojnović "Različit od svih nas", Ivan Cvetanović "Sigma koga sam poznavao, ali nikada do kraja upoznao", Miljurko Vukadinović "Sigmaaa! /Rečnik Uzdaha i Uzduha/", Velibor Petković "Put u središte umornih oblaka", Dejan Dabić "Priča o Sigmi", Marko Stojanović "Odlazak alfe i omege niške kulturne scene"

Poetski kvazari

Vladimir Stanimirović "Mogući izlaz", Vlasta Mladenović "Otišli su i poslednji vozovi", Edvin Sugarev "Kad umire pesnik" (Sa bugarskog jezika preveo Velimir Kostov), Velimir Kostov "Kad umre pesnik Bela Crkva postane crna", Stana Dinić Skočajić "Uzgrednu te sagledavam", Ivan Cvetanović "Providni papir" (Pesma pročitana na komemoraciji povodom smrti Zorana Pešića Sigme), Enes Halilović "Dvosmerno", Nikola Živanović "Sigmi, latinično"

Veliki prasak: Fizizam

Stevan Bošnjak, Goran Stanković, Zoran Pešić Sigma "Fizistički manifest", Stevan Bošnjak "Tri u dva", Goran Stanković "Iz 'Fizičkog brevijara: Zoran Pešić Sigma'"

Fraktali: Iz književnog dela Z. P. Sigme

Zoran Pešić Sigma "S pažnjom kuda idemo", "Ukleta kuća na Gaži", "Kutija koja svetli iz praznine u prazninu"

Teleskop: Prikazi

Slobodan Vladušić "Marginalac ili marginalista?" (Goran Stanković, Zoran Pešić Sigma, Stevan Bošnjak, Terra marginalis), Divna Vuksanović "Toliko knjiga, čemu i ova?" (Zoran Pešić Sigma, Udobnost besmisla), Mihajlo Pantić "Niška scena" (Zoran Pešić Sigma, Voz za jednog putnika; Stana Dinić Skočajić, Vlažni cvil; Goran Stanković, Litanije), Nikola Živanović "Stanice neiskorišćenog života" (Zoran Pešić Sigma, Voz za jednog putnika), Ilija Bakić "Od svakodnevnog do mitotvornog" (Zoran Pešić Sigma, Varka), Aleksandar B. Laković "Meditativna igra rečima" (Zoran Pešić Sigma, Srodne duše), Vladimir B. Perić "Priroda proznih fizističkih refrakcija" (Zoran Pešić Sigma, Strovalija: priče o mestu sa koga propada naša poslednja nada), Milica Milenković "(Raz)vezivanje poetskih čvorova" (Zoran Pešić Sigma, Pasternakovo uže), Ilija Bakić "(Neozbiljno) mudar i (ozbiljno) duhovit" (Zoran Pešić Sigma, Ulica usamljenih automobila), Jelena S. Mladenović "Sigmin pesnički vikend" (Zoran Pešić Sigma, Biće sve u redu)

Teleskop: Nova čitanja

Snežana Božić "Razotkrivanje srodnosti", Dragana V. Todoreskov "Ni boga ni svoda", Vesna Trijić "Paradoksalna suština marginalizma", Vladimir B. Perić "Sigmini (ne)mogući prostori"

Iz izdavaštva, s ljubavlju

Hologrami: Iz njiževne zaostavštine

Zoran Pešić Sigma "Ne mogu ništa da dodirnem", "Bajka o ruži koja je rasla na dva kraja sveta", "SF priče", "Kaktusova senka: roman o strahu"

Iz porodičnog albuma

Avalon

Maja Pešić "Niti", Jelisaveta Pešić "Dnevnik slučajnih muzičkih misli u vreme nastanka sveta", Anastasija Pešić "Jesen"

Biografska beleška

Flay-Leaf

Saša Dimitrijević "Sigmanije vizavi Licinija"

Likovni prilozi: Aleksa Skočajić
Fotografije: Miroslav Marković, Dušan Mitić Car

 

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Izbor godine 2022
Iz kalendara art događaja
29.12.2022 - 09.04.2023 | 20.00
Boško Petrović (1922-1982) - Skice za velika dela
26.01.2023 - 26.04.2023 | 19.00
25 godina Akademije umjetnosti - Grupna izložba
30.01.2023 - 31.03.2023 | 19.00
Frljanje jezikom - Grupna izložba
01.02.2023 - 30.04.2023 | 10.00
Umetničke zastave - Grupna izložba
10.02.2023 - 08.04.2023 | 13.00
Heroine Spomen-zbirke Pavla Beljanskog

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
NOVI SAD. Mali likovni salon predstavlja od 5. do 16. decembra 2016. slie Zvonka Petrovića. Diplomirao je slikarstvo na Fakultetu umetnosti u...
NIŠ. U Salonu 77, izložbenom prostoru u tvrđavi Savremene gaerije Niš, od 11. do 29. maja 2017. biće predstavljene skulpture i crteži...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna umetnost (proleće 2016). Iz bogatog repertoara koji...
NOVI SAD. Srpska akademija nauka i umentosti, ogranak u Novom Sadu, predstavlja od 1. decembra 2016. slike Olge Olje Ivanjicki (Pančevo, 1931 -...
BRISEL. U Palati Bozar u Briselu, 18. februara 2016. je otvorena izložba "Daniel Buren: Freska". Nova Burenova realizacija, koja u sebi...
Predstavite galeriju u Art magazinu
Povezani sadržaji
Reportaže
NOVI SAD. Spomen-zbirka Pavla Beljanskog 2021. godine obeležava veliki jubilej, 60 godina od ...
Osećaj ljudske superiornosti počiva na iluziji. Početak dana označen je svitanjem. Prvim zrakom...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Značajan pariski muzej Orsay predstavio je veliku ...
Knjige o umetnosti
Dusan Skoric - Katolicko barokno slikarstvo u Vojvodini
Dušan Škorić
Katoličko barokno slikarstvo u Vojvodini
 
Intervju
Izložbom velikih formata, uglavnom apstraktnih ekspresionista, savremenih slikara i vajara, biće...
Bora Vitorac

Prethodno objavljeni radovi:
Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Na 50 lokacija u Novom Sadu zabeleženo je 105.000 poseta u petoj novosadskoj Noći muzeja. U 5. Noći muzeja u Novom Sadu učestvovali su svi novosadski muzeji, kulturni centri, sva pozorišta, galerije, arhivi... Među učesnicima bili su i...
Knjige i časopisi
"Oborio sam pogled, nikad čovjek ne smije misliti da je siguran, ni da je umrlo što je prošlo. Ali zašto se budi kad mi je najmanje potrebno? Nije ona važna, ta daleka, sjećanje na nju zamjenjuje skrivenu misao da je sve...
Intervju
Kao sedmogodišnji dečak, Živojin - Žika Miškov obećao je svojoj majci da će postati slikar. Tada joj je, kako bi dokazao "ozbiljnost svoje namere", pokazao i školski crtež rađen olovkom u boji. Da majku ne bi ...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2023. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom