TAMNJANICA. U ovom selu, koje se nalazi između Sićevačke klisure i Suve planine, po drugi put se održava Međunarodni simpozijum skulptura. Ovoga puta od 5. do 20. septembra 2020. Organizator ovog međunarodnog simpozijuma je Gorazd Čuk iz Ljubljane i selektori Slavko Krunić iz Novog Sada i Petar Hranuelli iz Zagreba.
Gorazd Čuk je zaljubljenik u umetnost koji je posle mnogo slikarskih likovnih kolonija organizovanih u Sloveniji i Srbiji odlučio po drugi put da se radi vajarski međunarodni simpozijum na mermeru iz Prilepa u kući umetnika Pigmalion u Tamnjanici.
Učesnici ovogodišnjeg simpozijuma su: Petar Ćujo (Hrvatska), Jovana Tucović (Srbija), Nikola Smilkov (Severna Makedonija), Maja Obradović (Srbija) i Petar Hranuelli (Hrvatska).
Petar Ćujo (1991, Zagreb, Hrvatska). Nakon završetka srednje škole (Škola primijenjenih umjetnosti i dizajna u Zagrebu, smer vajarstvo) upisuje Akademiju likovnih umjetnosti u Zagrebu, smer vajarstvo.Trenutno je diplomska godina u klasi prof. Peruška Bogdanića. Živi i radi u Zagrebu.
Jovana Tucović (1990, Beograd, Srbija). Diplomirala je na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu na odseku vajarstvo, posle čega odlazi u Milano na specijalističke studije na Accademia di Belle Arti di Brera, odsek Vizuelne umjetnosti - vajarstvo, gde diplomira. Živi u Beogradu.
Nikola Smilkov (1973, Štip, Severna Makedonija). Diplomirao je vajarstvo na Univeritetu Sv. Ćirila i Metoda u Skoplju, gdje je i magistrirao skulpturu u klasi prof. Dragana Poposkog - Dada. Doktorirao je na području metodologije likovnog obrazovanja na Pedagoškom fakultetu Sv. Klimentana Ohridskog Univerzitata u Bitoli.
Maja Obradović (1983, Beograd, Srbija). Diplomirala je kao student generacije na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, na odseku slikarstvo. Doktorsku disertaciju je odbranila na istom fakultetu. Dobitnica je više nagrada za svoj umetnički rad. Živi i radi u Beogradu.
Petar Hranuelli (1975, Supetar - ostrvo Brač, Hrvatska). Dobitnik je više nagrada i priznanja za svoj umetnički rad. O njegovom umetničkom radu pisali su likovni kritičari: Zvonko Maković, Slavko Timotijević, Iva Körbler, Tonko Maroević, Ive Šimat Banov, Draženka Jalšić Ernečić, Nikola Albaneže, Olivera Vukotić, Stanko Špoljarić, Sonja Petrović Jagić, Vesna Bunčić... Živi i stvara u Zagrebu.
Predviđeno druženje i otvarenje izložbe nastalih radova na simpozijumu je 19. septembra 2020. u 15.00 sati. |