NOVI SAD. Novom izložbom, od 24. oktobra 2020. do 17. januara 2021, Galerije Matice srpske "Matrica. Monologija Danila Vuksanovića", autor i umetnik Danilo Vuksanović, preispituje život predmeta u muzeju i ukazuje na važnost simbola prošlosti kao modela za stvaranje u aktuelnom umetničkom trenutku, idejno spajajući i otvarajući prostor za nesmetanu komunikaciju i povezivanje prošlosti i sadašnjosti.
Danilo Vuksanović, slikar, konzervator i muzejski mislilac, je za polaznu tačku doktorske izložbe izabrao, do sada, nepoznatu i neobrađenu zbirku klišea iz kolekcije Galerije Matice srpske. Posvećen izučavanju života predmeta u muzeju, njegovom izlaganju, predstavljanju i načinima ostvarivanja komunikacije sa publikom, kao i procesima nastanka savremenog umetničkog dela kroz dijalog sa prošlošću, kreirao je jedinstvenu izložbu Matrica, kojom je pred javnost izneo svoja opažanja, razmišljanja i viđenja.
Pored originalnih klišea, tematski povezanih sa istorijom, dometima i poslanjima Matice srpske, na izložbi su predstavljene i njihove reinterpretacije – nova umetnička dela stvorena postupcima citatnosti i aproprijacije. Kao centralni eksponat postavljen je kliše crteža Uroša Predića, sa karikaturalnim prikazom Laze Kostića, oko kog se nižu prikazi kako značajnih ličnosti (Save Tekelije, Franje Malina, Uroša Predića i Save Šumanovića), tako i najreprezentativnijih umetničkih dela Galerijske kolekcije (Sveti Sava sa srpskim svetiteljima doma Nemanjinog, Bogorodica Sivačka i Bogorodica Bezdinska). Izložene slike, objekti, crteži, animacija/muzika, instalacija ormana za klišee, prikazuju materijalizovane, refleksivne komentare kojima se ne podražava osnovni prikaz matrice kao nosioca slikovne informacije. Radovi su reference, fusnotirani dodaci, nova čitanja starih značenja ali i reanimacija sekundarnih oblika remek-dela.
Doktorska izložba "Matrica. Monologija Danila Vuksanovića" nastoji da umetničkim sredstvima prevrednuje "nepriznatu" muzejsku zbirku, preispita procese prenošenja i stvaranja narativa i ideja u muzejskom i stvaralačkom kontekstu i da svojim intermedijalnim konceptom ukaže da je u savremenoj umetnosti, suvereno autorstvo u tradicionalnom smislu zapravo nestalo.
Danilo Vuksanović (1973, Sombor). Diplomirao je na Akademiji likovnih umetnosti u Novom Sadu, smer grafika. Magistrirao je na istoj Akademiji, smer crtanje. Član je međunarodnog muzejskog komiteta (ICOM), Udruženja likovnih umetnika Vojvodine i Udruženja likovnih umetnika Srbije. Piše i likovnu kritiku.
Tokom trajanja izložbe biće priređen prateći program, kako bi posetiocima stručnim predavanjima i vođenjima, sa različitih aspekata, približili zbirku klišea Galerije Matice srpske sagledane kroz prizmu savremenog stvaralaštva.
Realizaciju izložbe omogućilo je Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
PARIZ. Pakovanje Trijumfalne kapije u Parizu, koje su pre 60 godina zamislili umetnici Kristo i Žan-Klod, konačno je realizovano, a taj monumentalni...
NOVI LUVAN. Specijalno za Art magazin. U belgijskom gradu Novi Luvan (Louvain-la-Neuve) od 6. oktobra do 10. decembra 2017. održava se 9. bijenale pod nazivom "O lepi dani", po istoimenom Beketovom romanu u kom jedna žena živi do...
U Biblioteci "Kritika" Muzej Zepter iz Beograda objavio je novu knjigu novosadskog vizuelnog umetnika i kritičara Andreja Tišme "Likovni puls epohe". Kako je u uvodu knjige sam naveo, čitav život je posvetio umetnosti:...
Kao sedmogodišnji dečak, Živojin - Žika Miškov obećao je svojoj majci da će postati slikar. Tada joj je, kako bi dokazao "ozbiljnost svoje namere", pokazao i školski crtež rađen olovkom u boji. Da majku ne bi ...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.