CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 19
Videomedeja 12
Noć muzeja 2011
Videomedeja 15
Dunavski dijalozi 02
Terra 26
Noć muzeja 2009

Milenko Šerban (1907 - 1979) - Slike Štampaj E-pošta
(6 glasanja)
ImageSalon Narodnog muzeja, Zrenjanin. Avgust - septembar 2007.
Celokupno slikarstvo Milenka Šerbana, kritika je dugo svrstavala pod srpski intimizam, zapostavljajući njegov rani mladalački opus izrazito ekspresionističko-koloristički nadahnut. U ovom trenutku, sigurno je da je Šerban pripadao generaciji umetnika koja je krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina izazvala buđenje novih pogleda na umetnost.


Izložba Intimni i spoljni svet Milenka Šerbana vođena je željom da pored obeležavanja stogodišnjice rođenja ove izuzetne i autentične umetničke ličnosti predstavi i ilustruje vizuelnu raznovrsnost same ideje, kroz lično, subjektivno viđenje i različit pristup autora. Izložba bi trebala da ljubiteljima umetnosti, isto toliko koliko i poznavaocima, pruži priliku da na jednom mestu sagledaju dela iz umetnikovog osobenog stvaralaštva koja nisu gotovo nikad izlagana ili su prikazana na izložbama dvadesetih i tridesetih godina.

Intimni svet Milenka Šerbana je predstavljen radovima na kojima su likovi, predmeti, ambijenti iz njegovog okruženja, a koji su mu posebno bili dragi. Kao vrstan portretista beležio je njemu bliske ličnosti koje je umeo psihološki da proceni i da zabeleži suštinu njihovog karaktera. Autoportreti, nastali poslednjih godina umetnikovog života, odišu smirenošću i melanholičnim izrazom. Inspiraciju je pronalazio u rodnoj kući, ateljeu, mestima u kojima je proveo najveći deo svog života i doživeo najveće trenutke uspeha i radosti. Očigledno je da je svoje stvaralaštvo poistovećivao sa životom oko sebe. Spoljni svet Milenka Šerbana je prožet raznovrsnim temama jakih doživljaja, burnih emocija i ekspresivnih relacija koje je pronalazio u vojvođanskim predelima, uglavnom, i spontano prenosio na platno ili hartiju. U okruženju, omiljenih motiva, mrtve prirode i enterijera tragao je za harmoničnim likovnim odnosima. Dela sa ratnom tematikom naglašavao je odlučnim potezima, dramatičnim osvetljenjem i smirenom paletom, zagasitih nijansi oker, smeđe gotovo crne ca akcentom crvene boje.

Celokupno slikarstvo Milenka Šerbana, kritika je dugo svrstavala pod srpski intimizam, zapostavljajući njegov rani mladalački opus izrazito ekspresionističko-koloristički nadahnut. U ovom trenutku, sigurno je da je Šerban pripadao generaciji umetnika koja je krajem dvadesetih i početkom tridesetih godina izazvala buđenje novih pogleda na umetnost.

Mirjana Brmbota


Milenko Šerban (1907, Čerević - 1979). Posle školovanja u Novom Sadu i stečenih pouka o slikarstvu u ateljeu Vase Eškićevića, studije započinje u Parizu na Akademiji Kolarosi kod profesora Pikara Le Dua i Andrea Favorija, a zatim kod Andrea Lota. Po povratku učestvuje u različitim područjima umetnosti i kulture - slikarstvu, scenografiji i pedagoškom radu u Novom Sadu i Beogradu. Karijeru je započeo kao profesor crtanja u Zanatlijskoj školi u Novom Sadu. Tridesetih godina počinje da radi kao scenograf Srpskog Narodnog pozorišta i Narodnog pozorišta Dunavske banovine.

Treba napomenuti i Šerbanov poratni angažman u reorganizaciji tadašnjeg Muzeja Matice srpske, čiji je, najpre, bio restaurator, a potom kustos i upravnik sve do konačnog prelaska u Beograd 1948. godine gde je bio pozvan za scenografa Jugoslovenskog dramskog pozorišta. Bio je i cenjeni profesor moderne scenografije na Akademiji primenjenih umetnosti i kasnije Akademiji za pozorište, film, radio i televiziju na predmetu Tehnika scene i scenografija. Izlagao je na mnogim samostalnim i grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu.

Od prve samostalne izložbe 1926. godine uživao je podršku tadašnjih likovnih kritičara, pisaca i pesnika Rastka Petrovića, Todora Manojlovića, Mihaila S. Petrova, Boška Tokina, Lazara Trifunovića, Pavla Vasića i drugih. Kao uglednom članu umetničkih udruženja Oblik (od 1931) i Šestorica (od 1954) za života su mu bile priređene nekoliko manjih retrospektivnih izložbi - u Salonu muzeja savremene umetnosti u Beogradu 1966., u Galeriji Matice srpske u Novom Sadu 1968. i u Galeriji "Lazar Vozarević" u Sremskoj Mitrovici 1974. godine. Galerija Matice srpske je povodom obeležavanja svoje stopedesetogodišnjice predstavila publici slikarski opus Milenka Šerbana i izdala obimnu monografiju 1996. godine čiji je autor prof. dr Irina Subotić.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Izbor godine 2023

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Predstavite galeriju u Art magazinu
Povezani sadržaji
Podržite Art magazin
Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Povodom Izložbe slika Vere Molnar u galeriji ...
KIKINDA. Na ovogodišnjem sazivu učestvuju: Dragan Rajšić (Srbija), Marko Crnobrnja ...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna...
Knjige o umetnosti
Hans Belting - Slika i kult
Hans Belting
Slika i kult. Istorija slike do epohe umetnosti
 
Intervju
Slikar i grafičar Petar Ćurčić unutar Likovnog kruga stvara od 1966. godine, kada je na...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Napori Galerije Matice srpske su ujedinjeni u namerama koje pozivaju u svoje okrilje svakog ko želi da vidi, čuje i misli. Studirati rečima ovaj slučaj nesvakidašnje prirode deluje beznadežno, poput pokušaja da se jednim pogledom...
Knjige i časopisi
Dok pišem ovu "Reč urednika" napolju nema snega. U snegu se najbolje vide tragovi. Lovci klimaju glavom. "Svaka divljač, obavljanjem svojih životnih aktivnosti, ostavlja dokaze svog postojanja. Te dokaze nazivamo tragovima ...
Intervju
Milorad Mića Mihajlović, jedan od najzaslužnijih novosadskih slikara, rođen je u Kraljevu 1936. godine, a Umetničku školu u Novom Sadu završio je 1967. Od tada je izlagao više od sto pedeset puta u zemlji i inostranstvu,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom