CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Ujedinjene nacije (UN) - Internet je ljudsko pravo

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Noć muzeja 2008
Dunavski dijalozi 05
Noć muzeja 2010
Dunavski dijalozi 02
Digital Art 02
Noć muzeja 2020
Digital Art 08

Aleksandar Botić - Grafike Štampaj E-pošta
(4 glasanja)
ImageLikovni salon Kulturnog centra, Novi Sad. Mart - April 2006.
Nove Botićeve grafike donose neke očigledne promene u likovnom izrazu autora. Pre svega veliki format. Zatim, za razliku od prethodnog ciklusa, linorez te dodatnu boju. Stilski, autor i dalje govori sopstvenim jezikom koji se kreće između jedne moderne, ekspresionistički snažne i prilično slobodne široke linije i kompozicione strukture poznate iz stripa.



Umetničko iskazivanje grafičkim listom retko da je ikada bilo jednostavno za autora ili zavodljivo za publiku. Ne samo zbog uobičajenog odsustva zanosnog kolorita već je i sam tehničko - tehnološki proces takav da autor dobar deo svojih akcija mora da usmeri ka nečemu što ga usporava pri prenošenju zamisli u konačni materijalni oblik grafičkog lista. Serija grafika Aleksandra Botića koja je nastajala od 1997. do 2000. godine pod jednim opštim nazivom "Hronika gradskog života" skoro idealno govori u prilog tome: posvećenost liniji u punoj meri kroz bakropis, razuđeno dejstvo kiseline i raznovrsno delovanje akvatinte doneli su kvalitene grafičke listove, ali i prilično opteretili samog autora tj. proces transformacije zamišljenog u nešto stvarno - artefakt.

Angažovani pristup tematskim sadržajima na grafičkim listovima iz pomenutog ciklusa ne treba da bude iznenađujući. Kriza gradskog života savremenog doba: usamljen i otuđen pojedinac, čovek na rubu egzistencije, na margini urbanog života ili čak na margini sopstvenog života svakako da mladog autora, koji ne želi da glavu "zakopa u pesak", prosto gura ka angažovanom izrazu koji je sve samo ne udobno uljuljkivanje umetničkim zvanjem. I, što je posebno važno za samog autora, primorava ga da napreduje u likovnom smislu i da iz svog talenta i umeća izvlači maksimum da ne bi dospeo pod snažan uticaj tematike i pao u deskriptivnost.

Najnoviji grafički listovi Aleksandra Botića donose neke očigledne promene u likovnom izrazu autora. Pre svega veliki format. Zatim, za razliku od prethodnog ciklusa - linorez te dodatnu boju. Stilski, autor i dalje govori sopstvenim jezikom koji se kreće između jedne moderne, ekspresionistički snažne i prilično slobodne široke linije i kompozicione strukture poznate iz stripa. Međutim, ono što je suštinski novo na ovim grafičkim listovima je to da autor ne insistira više na angažovanom pristupu kroz tematske sadržaje kojih ima još uvek, ali tek u tragovima. Možemo ovo da posmatramo na dva načina: ili se umorio od angažovanog ili je, što je i najverovatnije, sazreo i shvatio da život ima i jednu drugu, humanu i lepu stranu. Otuda i prisustvo boje, ali ne zanosnog kolorita već jednog doslednog, blagog i svetlog, skoro mudrog pastelnog tona.

Tu je i veliki format: zanimljivost za publiku i problem za autora. Ni manje ni više već upravo tako. Nije jednostavno ovladati velikim formatom šta god to bilo: papir, prostor, platno... Aleksandar Botić je uspeo da učini nešto zanimljivo i to mi se, kao autoru ovog teksta, dopada. Iskoristio je veliki format ne da pokuša da zabljesne posmatrača formom, već da napravi snažan i veliki korak koji će ga udaljiti od sirove snage prethodnog i uvesti u jednu harmoničniju oblast koju i likovno i lično želi upravo sada. To sada će, verujem, potrajati neko duže vreme u kojem ćemo moći da pratimo dalji razvoj ovog autora od kojeg, s razlogom, svi možemo još više da očekujemo.

Luka Salapura


Aleksandar Botić (Subotica, 1972). Diplomirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu 1996. godine na odseku za grafiku i na istoj akademiji zaršio postdiplomske studije grafike 2002. godine kod profesora Živka Đaka. Izlagao je na više od 30 kolektivnih izložbi a samostalno grafike je izlaga tri puta: 1995. godine, Galerija Hol Akademije umetnosti u Novom Sadu; 2001. godine, Galerija Kulturnog centra Novog Sada; 2002. godine, Magistarska izložba.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Predstavite galeriju u Art magazinu

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Prošlo je pola veka od kako je prvi put štampan strip "Balada o slanom...
U Moskovskom muzeju savremene umetnosti na Petrovki, sa velikom pompom i reklamom, priređena je...
Nakon Beograda, Galerija Matice srpske predstavila je od 13. novembra 2015. do 9. januara 2016....
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
U Srbiji su muzejske kolekcije nacionalno blago ali kada su bankrotirale Beobanka, Investbanka, Jugobanka, država je na aukciji prodala dela koja su one posedovale. Prošlo je samo nekoliko dana od kada je Detroit, najveći grad u državi ...
Knjige i časopisi
"Slika grada – Novi Sad u likovnim umetnostima 18 - 21. veka" je monografija u izdanju Kulturnog centra grada Novog Sada  koja obuhvata 200 reprodukcija preko 120 umetnika, koji su se u protekla tri veka bavili motivom Novog...
Intervju
Jedan od članova "Likovnog kruga", organizacije koja ove godine navršava šest decenija postojanja, je i grafički dizajner Branislav Dobanovački, umetnik koji je, sa još nekoliko kolega, među onima koji su na Tvrđavu ...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom