CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
goran despotovski

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 24
Videomedeja 14
Digital Art 06
Terra 26
Videomedeja 20
Digital Art 05
Dunavski dijalozi 00

Savremeni dizajn i moć uobičajenog - Grupna izložba Štampaj E-pošta
(2 glasanja)
ImageMuzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad. Septembar 2007.
"Anders al simmer - Nekako drugačije" je najnovija izložba u seriji Instituta za veze sa inostranstvom (ifa / Institut für Auslandsbeziehungen e.V.), koja otvara novu perspektivu specifičnih trendova i tendencija u dizajnu. Ovaj aktuelni projekat nije, kao što je uobičajeno, posvećen funkciji dizajniranog objekta i njemu odgovarajućeg oblika, već pokazuje odstupanja od normi oblikovanja ustanovljenih navikom i konvencijama.

nekako drugačije / anders als immer

Već uobičajeni nazivi različitih vrsta nameštaja, lampe ili nekog drugog elementa za opremanje enterijera, izazivaju određene slike u našim umovima. Očekujemo da je polica za knjige pravougaona, podeljena horizontalama i vertikalama, stabilna i pravilno iznivelisana. Ništa drugačije nije ni sa tepihom. On je pravougaon ili okrugao, ponekad sa ornamentima, ponekad ručne izrade ili koncipiran kao gotova slika. Fotelja takođe zauzima potpuno jasan oblik u našim umovima - masivne bočne i leđne partije, meko postavljeno sedište i nasloni, čiji celokupan izgled odaje utisak težine. Upravo ovaj klasičan oblik čini fotelju prepoznatljivom za svakoga - bez obzira na to kako su pojedinačni elementi koncipirani - organski ili geometrijski.

Upravo ove konstruktivne, dekorativne i oblikovne asocijacije uvek iznova provociraju dizajnere da ih u njihovoj gotovo dogmatski nagoveštenoj načelnosti dovedu do apsurda. Često ovakvi stavovi ostaju u stadijumu konceptualnog začetka. Pa ipak kada dizajnerima, proizvođačima ili marketinškim stratezima zaista pođe za rukom da na tržište uspešno plasiraju "drugačije" dizajniran proizvod, tada upravo ovakve skice i ideje često imaju za posledicu parcijalnu zamenu paradigmi.

O smislu ili besmislu ovakvih odstupanja možemo da vodimo beskrajne rasprave. Ali koliko god oni na kraju dobro ili loše funkcionišu, za koju god svrhu su predviđeni - ovakvi radovi ne provociraju samo čuđenje, već podstiču na razmišljanje o očekivanjima, obrascima ponašanja i kontekstu naših uobičajenih predstava o svakodnevnom životu, kao i preispitivanje tradicionalnih tvrdnji s njim u vezi.

Shodno tome kada je u pitanju izložba "nekako drugačije" ne radi se o inscenaciji potpurija od provokacija, već se radi o ukazivanju na raznovrsnost, kvalitet i uzroke takvih odstupanja. Jer na izložbi prezentovani "raskidi sa moćima navike" ne objašnjavaju se nipošto samo kroz tehnološki razvoj ili ideje, tipične za mlade autore, koje se suprotstavljaju uobičajenom. Oni u svojoj uzročnosti dokumentuju duboke sociokulturne promene, koje u današnje vreme doživljavamo u svim segmentima naše svakodnevice. Pomislimo samo na sve veću mobilnost, promene u sferi profesionalnog života, sve češće i obimnije migracije u okviru ekonomski "osiguranih" klasa zapadnih društava, loše navike u ishrani i pojavu takozvane "fastfood"-kulture.

Time se takođe objašnjava činjenica da dizajnerski aspekt "nekako drugačije" nije pojava isključivo vezana za Nemačku. Ovde je pre reč o fenomenu uočljivom na internacionalnom planu. U saradnji sa kuratorom Folkerom Albusom (Volker Albus) Institut za veze sa inostranstvom je stoga pokušao da se ovom fenomenu približi iz dva ugla posmatranja istovremeno: Za centralni deo izložbe odabrano je 47 dizajnera i grupa dizajnera koji rade u Nemačkoj i prezentuju svoj ugao posmatranja ovog fenomena. Nasuprot njima, kao dopuna i komentar, prezentovani su radovi 20 dizajnera iz ostalih evropskih zemalja. Internacionalizacija kruga učesnika reflektuje na taj način međunarodni diskurs u savremenom dizajnu.

Folker Albus (VolkerAlbus) / Ursula Celer (Ursula Zeller) / Monika Vinkler (Monika Winkler)
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

Umetnost u Srbiji na danasnji dan

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Veb sajt za likovne umetnike
Povezani sadržaji
Reportaže
Novosadska likovna umetnica Snežana Petrović i beogradski grafičar Bojan Bikić predstavili su se...
LONDON. Matju Slotover (Matthev Slotover) i Amanda Šarp (Amanda Sharp) su osnovali Friz...
Ove godine, Galerija Matice srpske nakon obeležavanja velikog jubileja, u 176. godini postojanja...
Knjige o umetnosti
Svetozar Obradović - Novosadski strip
Svetozar Obradović
Novosadski strip
 
Intervju
U brložnom vrtlogu društveno-političkih (ne)zbivanja, javnih tajni i "tajnih...
Mladen Marinkov

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Vila Olmo, Komo (Italija). 23. mart - 15. jul 2007. godine
Izložba obuhvata dela francuskih i drugih evropskih umetnika 19. i prve polovine 20. veka. Od Koroa, Onorea Domijea i Ežena Budena preko Edagara Dega, Renoara, Kloda Monea,...
Knjige i časopisi
U Biblioteci "Kritika" Muzej Zepter iz Beograda objavio je novu knjigu novosadskog vizuelnog umetnika i kritičara Andreja Tišme "Likovni puls epohe". Kako je u uvodu knjige sam naveo, čitav život je posvetio umetnosti:...
Intervju
Milorad Mića Mihajlović, jedan od najzaslužnijih novosadskih slikara, rođen je u Kraljevu 1936. godine, a Umetničku školu u Novom Sadu završio je 1967. Od tada je izlagao više od sto pedeset puta u zemlji i inostranstvu,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2023. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom