NOVI SAD. Galerija Matice srpske predstavlja od 3. septembra do 17. oktobra 2021. izložbu "Kaleidoskop. Umetnik - Kolekcionar - Kritičar". Autori izložbe i pratećih publikacija su dr Tijana Palkovljević Bugarski, upravnica Galerije Matice srpske, dr Snežana Mišić, muzejski savetnik, mr Danilo Vuksanović, viši konzervator.
Povezani na jednoj izložbi Umetnik ‒ Dragan Stojkov, Kolekcionar(i) ‒ Vladimir i Borka Popović i Kritičar ‒ Ratomir Kulić ukazuju na kaleidoskop muzejske delatnosti gde svaki ugao posmatranja donosi novu sliku i saznanje o važnosti i vrednosti umetnosti. Umetnosti nema bez slikara koji je stvara, ona nema svoju svrhu ako nema kolekcionara koji je sakupljaju, a nema trajnost bez kritičara koji je tumače i predstavljaju javnosti. Izložba je zamišljena kao jedinstveni kaleidoskop kroz koji se oni prepliću i prelamaju stvarajući jedinstvenu predstavu o delatnosti, osobenostima i vrednostima Galerije Matice srpske.
Umetnik - Dragan Stojkov
Dragan Stojkov je dugogodišnji prijatelj Galerije Matice srpske, koji je tokom prethodnih godina poklonio mnogobrojne radove. Kao slikar duge karijere, Stojkov je prolazio kroz različite faze svog stvaralaštva u likovnom i tematskom smislu. U stvaralaštvu Dragana Stojkova prepoznaje se težnja ka bezvremenoj slici, univerzalnoj ikoni u kojoj je prostor alegorično izmešten. Prostor njegovih kompozicija nastanjen je pažljivo odabranim elementima kako bi se izgradila vizuelna enigmatična pripovest sugestivne snage. U zajedničkoj težnji i potrazi za adekvatnim odgovorima kao rezultat zamišljene izložbe, Galerija Matice srpske dobila je na dar poklon-zbirku Dragana Stojkova, te je tako u Galeriju pristigao još jedan važan opus umetničkih dela.
Kolekcionar(i) - Vladimir i Borka Popović
Vladimir i Borka Popović iz Beograda, po vokaciji profesori, po svom opredeljenju ljubitelji i posvećenici umetnosti koji već dve i po decenije pasionirano sakupljaju umetnička dela, poseduju jednu od najboljih i umetnički najvrednijih privatnih kolekcija srpske umetnosti XIX i XX veka. Zbirka predstavlja umetnički i kulturno-istorijski izuzetno vrednu i vizuelno bogatu celinu koju odlikuje raznovrsnost autora (Uroš Predić, Paja Jovanović, Nadežda Petrović, Sava Šumanović, Ljuba Ivanović, Nedeljko Gvozdenović, Leonid Šejka, Milić od Mačve, Vladimir Dunjić, Milan Tucović i dr.) i autorskih koncepcija, tehnika i tema, kao i širok hronološki okvir dug više od jednog veka.
Kritičar - Ratomir Kulić
Izabrani kritičar, odnosno istoričar umetnosti je Ratomir Kulić, dugogodišnji kustos i konzervator Galerije Matice srpske koji je svojim humanističkim pristupom muzejskom poslu tokom četiri pune decenije ostavio dubok trag u radu naše ustanove. Izložena kao eksponat Kulićeva knjiga "Smrt umetnosti i reanimacija kulture. Istorijsko-umetnički govor i njegovi muzeološki ishodi" koja predstavlja filozofsko razmatranje pitanja umetnosti i promišljanje o suštini umetničkog dela, njegovoj muzealizaciji i sveopštem značaju za kulturu, potvrđuje ga još jednom kao široko obrazovanog muzejskog mislioca duboko zamišljenog nad brojnim pitanjima umetnosti i muzejske delatnosti.
Izložba je priređena u okviru projekta Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022. i platforme "Kaleidoskop kulture". Realizaciju izložbe i pratećih publikacija omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose s verskim zajednicama.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Muzej modernih umetnosti, Kaoshiung (Tajvan). Decembar 2007. Od 2001. godine Muzej modernih umetnosti u Kaoshiungu organizuje Bijenale kontejnera. Prošle godine tema je bila “Eko kontejner”. Od 148 radova izabarano je...
U knjizi "Nova skulptura u Vojvodini 1980‒2000 / New Sculpture in Vojvodina 1989‒2000." istorijsko‒umetnički valorizuju se opusi i delovanje u prostoru i domenu nove skulpture sledećih autora i autorki: Ane...
Bosiljka Zirojević Lečić redovna je profesorka na Akademiji umetnosti u Novom sadu, uža oblast Slikarstvo. Koordinatorka je i nekoliko projekata u oblasti likovnih umetnosti i edukacije. Njen likovni govor izlazi u prošireno polje...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.