Igor Antić - Ako ne postoji tržište, postoje li tržišna pravila igre? |
|
|
BEOGRAD. Prodajna galerija "Beograd" predstavlja od 4. do 22. novembra 2021. izložbu Igora Antića (1962, Novi Sad) pod nazivom "Pozicioniranje 2". Diplomirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Od 1992. realizuje dela "in situ" koja ispituju prostor i socio-politički kontekst mesta. Kroz takav rad umetnik upućuje kritički pogled na društvenu aktuelnost.
Blizak krugu postminimalista i zagovornik jedne posebne kulture interdisciplinarnog mišljenja i pristupa umetnosti koja se od početka 90-tih negovala u okviru Instituta visokih studija likovnih umetnosti u Parizu (Institut des Hautes Etudes des Arts Plastiques/IHEAP), krugu njenih najbližih saradnika okupljenih oko Pontusa Hultena, Serža Fošroa i Danijela Birena - od inicijalnog nauka klasičnog slikarstva, Igor Antić razvija prošireni lingvistički model umetnosti i vremenom profiliše jedinstvene prototipove svojih in situ instalacija. Ove instalacije u prostoru, moguće je razumeti kao situacionističko "oneobičavanje" (diverzija?) konvencionalnih linija prolaza, ustaljene tradicije mišljenja ili mesta komunikacijske razmene javnog prostora. Različitim postupcima uvek se iznova demaskira prag institucionalnih i diskurzivnih moći kulture i njenog jezika koji zaklanjaju prostore individualnog govora i njegovih plodonosnih razmena.
Izložba pod nazivom "Pozicioniranje 2" u Prodajnoj galeriji "Beograd", nastavak je projekta koji otpočinje intervencijom u Galeriji "Rajka Mamuzića" u Novom Sadu 2019. godine, a tiče se pozicioniranje autora u odnosu na istorijsko-umetničke tokove, tržište, kao i prakse kolekcioniranja kod nas. Prototipi ove instalacije su veštački konstruisana stabla čiji su gradivni elementi, dimenzije i "lingvistički sastavi" poruka ispisanih na listovima razgranatog drveta - generisali pitanja koja upućuju na konkretne probleme prakse i protokola u umetnosti, na njene opipljive procese, antagonizme i niz međusobno povezanih akcija.
Tako se autor prema estetici i filozofiji umetnosti postavlja jednako analitički kao i prema njenim istorijskim ili faktičkim dometima; njegovo se istraživanje bavi egzistencijom umetnika, muzeja i galerija, jednovremeno sa životom nestajućeg artefakta i umetnošću ideje. U njegovim se razradama o umetničkom objektu debatuje kao o "subjektu" koji elokventno komunicira sa svojim prostornim okruženjem; pregovara o modusima recepcije umetničkog dela i njegovoj čulnosti; postavljaju pitanje kolekcionarske intime i njenih kontroverza; o "tržištu umetnosti" govori iz perspektive nedostajućih društvenih vizija i "umetnosti tržišta u krizi"...
Jelena Krivokapić, istoričar umetnosti (iz predgovora kataloga)
Nakon studija na novosadskoj Akademiji umetnosti, Igor Antić je pohađao Ecole Nationale Supérieure des Beaux-Arts i Institut des Hautes Etudes en Arts Plastiques u Parizu. 1995. godine osnovao je "Centar susreta Pokret" u Novom Sadu. Dobitnik je stipendije Fondacije Pollock-Кrasner, Njujork za 2000. godinu. Bio je selektor 11. bijenala vizuelnih umetnosti "Vrednosti" u Pančevu i izložbe "Vrednosti" u ADDC-u, u Perigeu 2005. godine. 2004. dobio je nagradu izložbe "Igrališta i igračke" u Okeanografskom Muzeju u Monaku. 2014. godine dobio je nagradu "Izbor godine" redakcije Art magazina (artmagazin.info) za najbolju izložbu, a 2018. Nagradu Sava Šumanović za savremenu umetnost u Novom Sadu. |