NIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti Niš, u prostoru Oficirski dom, predstavlja od 23. novembra do 20. decembra 2021. izložbu Niški salon 12/2 . Izložbu čine radovi dvanaestoro umetnika po izboru dva selektora: Julke Marinković iz Čačka i Đure Radonjića iz Niša. Koncept izložbe je da izabrana dva selektora određuju temu svog autorskog projekta, tako da izložba predstavlja dijalog, razmenu različitih mišljenja i stavova selektora kroz odgovore izloženih dela umetnika.
Katarina Đorđević
Julka Marinković, istoričar umetnosti i muzejski savetnik iz Čačka od 1994. godine radi u Umetničkoj galeriji "Nadežda Petrović". U okviru daletnosti Galerije aktivno se bavi izložbenom delatnošću, pitanjima i aktivnostima vezanim za umetnički fond, upotpunjavanju i obradi zbirki, kao i njihovom promovisanju i prezentovanju u drugim gradovima i sredinama. Autor je i kustos ciklusa izložbi o savremenoj grafici, autor projekta i bibliografskih izdanja "Umetnička knjiga Dis", kustos i koordinator Memorijala "Nadežde Petrović" kao i mnogobrojnih izložbi na kojima se prezentuje i promoviše savremena vizuelna umetnost u Srbiji i okolini.Član je stručnog tima u regionalnom umetničkom projektu "Prepoznavanje" od njegovog osnivanja. Član je Nacionalne sekcije AICA za Srbiju. Objavljuje tekstove, prikaze, u katalozima, monografskim publikacijama, stručnim časopisima. Učesnik je u radu mnogih programskih komisija, organizacionih odbora, likovnih kolonija i galerija, kao i selektor i član žirija značajnih umetničkih manifestacija.
Nagrada 6. Niškog salona, jednoglasnom odlukom žirija, dodeljena je umetnici Mariji Dragojlović za dela iz ciklusa slika "Sedam mora". Nagrađeni radovi su nastali tokom 2020. i 2021. godine, kada je svet suočen sa krizom, pandemijom, izolacijom, a Marijini horizonti posmatraču nude oazu mira, tišine, spokoja, navodi se u obrazloženju žirija. Po rečima Julke Marinković, jedne od dva selektora izložbe Niški salon 12/2, dela Marije Dragojlović odaju utisak tišine, mirovanja, praznine i ponitanja u dubine smisla današnjeg otuđenog sveta. | Đuro Radonjić, redovni profesor iz Niša. Studirao je i magistrirao slikarstvo na Fakultetu likovnih umetnosti (FLU) u Beogradu, u klasi profesora Ljubice Cuce Sokić i Radenka Miševića. Član je Udruženja likovnih umetnika Srbije (ULUS). Uporedo sa likovnim stvaralaštvom bavi se i pedagoškim radom počev od Umetničke škole u Nišu, Arhitektonsko – građevinskom fakultetu u Nišu i Fakultetu umetnosti u Nišu. Učestvovao je na brojnim grupnim izložbama u zemlji i inostranstvu (Pariz, Lucern, Rajnh, Veliko Trnovo, Sofija, Plovdiv, Balčik, Burgas, Solin, Toronto, Veles). Samostalno je izlagao više puta u Beogradu, Nišu, Aleksincu, Leskovcu, Kragujevcu, Manastiru Prohor Pčinski, Vranju, Prokuplju, Boru, Pirotu, Gadžinom Hanu, Smederevskoj Palanci, Badenu, Velikom Trnovu. Dobitnik je nekoliko nagrada za profesionalni rad.
Julka Marinković za izbor svojih umetnika kaže: "Umetnici koji su odabrani za ovogodišnje izdanje Niškog salona ubraju se u red veoma značajnih aktera savremene vizuelne umetnosti i teorije umetnosti kod nas. Stvaralačke razloge i koncepte svoje umetnosti oni crpu iz kritičkog sagledavanja, promišljanja i, prevashodno, osećanja savremenog sveta i savremenosti, kao poetsko izražavanje unutrašnjih istina koje tu savremenost oblikuju. Izložena dela, kao izraz osećanja tih istina, odaju utisak tišine (osnovnog preduslova za razmišljanje), mirovanja, nepokretnosti, praznine i poniranja u dubine smisla današnjeg otuđenog i postvarenog sveta, sveta nesigurnosti, neizvesnosti i poljuljanih vrednosti (u prvom redu humanističkih i estetskih). Atmosfera u njima deluje napeto i zgusnuto, jer ispod naizgled mirne površine estetskog privida ključa mnoštvo značenja, metaforičkih poruka i simbola." Njen izbor umetnika je: Marija Dragojlović, Jovan Čekić, Ivan Šijak, Katarina Alempijević, Ljiljana Šuljevarić, Milan Nedeljković.
Đuro Radonjić za izbor svojih umetnika kaže: "Sama činjenica da mi je poverena uloga selektora ove već ugledne izložbe, ne samo u okvirima niškog kulturnog miljea, već i šire, navodi me na razmišljanje o tome kako je koncipirati? Činjenica je da su kroz niške galerije u zadnjim decenijama prezentovana dela, starih, modernih i najaktuelnijih likovnih umetnika, pa stoga mislim da moja pažnja može biti usmerena na stvaraoce sa juga Srbije, koji su osim ličnog dara imali školovanje u niškoj Umetničkoj školi a nadgradnju na Fakultetu umetnosti u Srbiji. Time se stvara osnova da stručni ljudi počnu sa ozbiljnijim istraživanjem likovne scene izvan metropole. Opredelio sam se, posle velikih dilema, za sledeće stvaraoce: Katarinu Đorđević, slikarku sa ozbiljnim pređenim umetničkim putem i pedagoškim iskustvom, Ivanu Stanković, koja se prevashodno bavi grafikom, slikarku Radmilu Matejević iz Aleksinca, Milana Velinovića iz Vranja, njemu generaciski bliskog Aleksandra Milanovića iz Niša i najmlađeg među njima, Jovana Spasića iz Vlasotinca. Njihov zajednički imenitelj je neosporni talenat, senzibilitet južnjaka sa individualnim karakteristikama i zajednička sklonost ka istraživanju i eksperimentu na putu ostvarivanja ličnog stava."
Tradicionalno, biće dodeljena nagrada Niškog salona 12/2 o kojoj će odlučivati posebno imenovan, tročlani žiri. |