NOVI SAD. Galerija Matice srpske, od 18. februara do 30. aprila 2022, prvi put na jednom mestu prikazuje dela vodećih imena nacionalne umetnosti Uroša Predića i Paje Jovanovića, velikana evropske umetnosti El Greka, Elizabet Viže Lebren i Marka Šagala kao i savremenih umetnika Mladena Miljanovića, Vladana Jeremića, Rene Radle, Safeta Zeca i Taus Makačeve.
Mark Šagal. Seljak i krava. 1926 / 1927. Narodni muzej u Beogradu
Izložba "Migracije u umetnosti – umetnost migracija" istražuje fenomen društvenih migracija preispitujući istorijski i savremeni kontekst kao i razloge i efekte migracija na društva i pojedince. Ideja izložbe je da, u vremenu aktuelne svetske migracione krize, pokuša da posmatra, ispituje i razume ovaj fenomen koji pogađa svako stanovništvo i pokreće mnoga etička i kulturološka pitanja.
Radeći na različitim nivoima – vremenskom, prostornom, etičkom i mnogim drugim, izložba pruža mogućnost da kroz jezik umetnosti preispitate svoje stavove i stavove društva, pa čak civilizacijske izazove u XXI veku. Cilj izložbe nije da ponudi određene stavove povodom fenomena migracija, već da kroz selekciju reprezentativnih i zanimljivih primera umetničkog stvaralaštva kreira prostor za društveni dijalog o fenomenu, suočavajući se sa pojmovima poput straha, (odsustva) empatije, (ne)razumevanja, kontradiktornosti i ljudskosti.
Paja Jovanović. Seoba Srba. Narodni muzej Pančevo
Autorski tim izložbe čine: mr Danilo Vuksanović, Jelena Ognjanović i Luka Kulić. Izložbu prati istoimeni katalog kao i publikacija (Po)gledi ka migracijama. Eseji o fenomenu autora dr Alekseja Kišjuhasa, dr Branka Bešlina, mr Danila Vuksanovića, dr Sandra Debona, Jelene Ognjanović, Luke Kulića i dr Vladimira Gvozdena.
Safet Zec. Poliptih "Brod" iz ciklusa "Egzodus". Detalj
Izložba je nastala u saradnji sa Državnom galerijom "Tretjakov", Državnim muzejem lepih umetnosti "Puškin", Narodnom galerijom Slovenije, Narodnim muzejem u Beogradu, Narodnim muzejem Pančevo kao i umetnicima Taus Makačevom, Safetom Zecem, Mladenom Miljanovićem, Vladanom Jeremićem i Renom Redle.
Realizovana je u okviru programskog luka "Seobe" Evropske prestonice kulture, a njeno održavanje omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Fondacija "Novi Sad – Evropska prestonica kulture" i Pokrajinski sekretarijat za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
GORNJI MILANOVAC. Trinaesti međunarodni bijenale umetnosti minijature svečano će biti otvoren u Gornjem Milanovcu 16. aprila 2016. godine u 13 sati,...
Ruski muzej u Moskvi predstavlja od 5. decembra 2013. izložbu posvećenu dvema etapama stvaralaštva Kazimira Maljeviča pre i posle "Crnog kvadrata", čuvenog rada iz 1915. godine kojim je započeta istorija suprematizma kao ...
Da li je Staljin bio najznačajniji produkt ruske umetničke avangarde da li su koncentracioni logori dosledni zaključak tradicionalne evropske umet nosti...? U danas već klasičnoj studiji Teorija avangarde, italijanski filozof Renato Pođioli...
U bezobalnom moru znanja i informacija koje nude novi mediji muzejima treba mnogo samopouzdanja i vere u to da mogu proizvesti vredne i inspirativne sadržaje, da mogu biti moderatori promena, sredstva očuvanja vrednosti ili partneri u dijalogu o...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.