CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
svet digitalne umetnosti 300 programa

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 17
Noć muzeja 2007
Videomedeja 22
Dunavski dijalozi 07
Videomedeja 16
Digital Art 08
Noć muzeja 2013

Petar Omčikus i Kosa Bokšan - Retrospektiva slika Štampaj E-pošta
(12 glasanja)
ImagePoklon zbirka Rajka Mamuzića, Novi Sad. Oktobar 2007.
Bračnom paru poznatih srpskih umetnika Petru Omčikusu i Kosi Bokšan, koji već pet i po decenija žive i stvaraju u Parizu, povodom šezdeset godina umetničkog rada priređena je retrospektiva slika u Galeriji likovne umetnosti poklon-zbirci Rajka Mamuzića u Novom Sadu. Ovu postavku od pedesetak reprezentativnih dela, nastalih od 1947. do 2005. godine, pored Novosađana videla je ili će tek videti publika u Kruševcu, Kraljevu, Smederevu, Subotici i Sremskoj Mitrovici.

Petar Omčikus


Petar Omčikus


Petar Omčikus

Kosa Bokšan


Kosa Bokšan

Kosa Bokšan

Kao početak njihove karijere uzima se 1947. godina kada su sa svojim istomišljenicima, među kojima su bili Mića Popović, Vera Božičković, Bata i LJubinka Mihajlović, napustili studije na beogradskoj Likovnoj akademiji nezadovoljni tadašnjim ideološkim i metodološkim pristupom, i osnovali “Zadarsku grupu”, tragajući za sopstvenim umetničkim izrazom. Svoje prve samostalne izložbe u Beogradu imali su Omčikus 1951, a Bokšanova godinu dana kasnije, da bi u potrazi za novim saznanjima i internacionalnim iskustvima otišli u Pariz gde se 1952. trajno nastanjuju.

I doista, kada se retrospektiva ovo dvoje umetnika pažljivo pogleda, može se reći da su tokom svih ovih decenija života potpuno posvećenog umetnosti, uspeli da pronađu, svako na svoj način, sopstveni rukopis i tematiku, po čemu su prepoznatljivi kod nas i u svetu. Opuse oboje slikara karakteriše okrenutost figuraciji te ekspresivan, ponekad i brutalan potez i snažan kolorit. Bokšanova je u svom stvaralaštvu više okrenuta prirodi, ljudskom telu, energiji i simbolima, dok Omčikusa prevashodno zanima svakodnevica, urbani život, društvene teme i angažman.

Slikarstvo Kose Bokšan (1925) na ovoj retrospektivi pratimo od prvih ekspresivnih i fovističkih portreta ranih 50-ih, preko kratkog izleta u geometrijsku apstrakciju (“Apstrakcija u crvenom” 1952, “Harmonija u žutom” 1954) i enformel (“Jesenja slika” 1957), do karakteristične stilizacije figura kasnih šezdesetih (“Pijani brod” 1967, “U otvoru” 1968) kada kreće sa stilom koji je zadržala do danas, a koji karakterišu snažni, široki potezi i kontrasti boja, uz simbolički sadržaj. Snažne kompozicije “Meduzin splav” 1975. i “Rađanje dana” 1976. tipične su za tu fazu, kada slikarstvo Bokšanove postaje potpuno prepoznatljivo i jedinstveno. Nešto kasnije potez postaje rastrešeniji, kontrasti boja naglašeniji (“Scile i Haribde” 1978, “Stihija” 1980-83), da bi 90-ih nastao ciklus čempresa i primorskih pejzaža krupnih poteza i čistih boja sa naglašenom metafizičkom simbolikom. Jedna od poslednjih slika “Stratišnica” iz 2000. godine koloritom i formama dočarava opijenost mediteranskim podnebljem i neiscrpnim energijama prirode.

Petar Omčikus (1926) svoj opus takođe započinje portretima savremenika, grupa ljudi (“Tabakovićevi studenti” 1946, “Profesori” 1947), kolorit je smiren, a sadržaj sa naglašenom socijalnom notom. Od slike “Gradilište” 1979. pa sve do jedne od novijih “Perač fasada” 2005. kod Omčikusa se manifestuje ekspresivan potez, jak kontrast boja uz dosta crne, te naglašeno urbana tema, što se izdvaja kao njegovo najsnažnije obeležje. Na postavci su još zastupljene snažne i karakteristične kompozicije “Šljive u cvetu” i “Beograd” 2000, “Čovek u moru” 2001, “Vagoni” 2004. i druge.

Andrej Tišma
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

videomedeja

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Umetnost u Srbiji na danasnji dan
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad

Podrzite Art magazin
 
Reportaže
Zarobljen u svojoj kući u Normandiji, jedan od najuticajnijih britanskih likovnih umetnika Dejvid...
Bauhaus je postojao samo 14 godina: od 1919. do 1933, ali uprkos tome, postao je najvažnija...
U Muzeju istorije Jugoslavije, baštiniku nasleđa jugoslovenskih umetničkih i...
Knjige o umetnosti
Svetozar Obradović - Novosadski strip
Svetozar Obradović
Novosadski strip
 
Intervju
Nenad Bračić (1955, Sisak). Diplomirao je na Akademiji lepih umetnosti Brera u Milanu, Italija....
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
Muzej modernih umetnosti, Kaoshiung (Tajvan). Decembar 2007.
Od 2001. godine Muzej modernih umetnosti u Kaoshiungu organizuje Bijenale kontejnera. Prošle godine tema je bila “Eko kontejner”. Od 148 radova izabarano je...
Knjige i časopisi
Knjiga "Prolazim kroz zidove" u izdanju Samizdata B92 predstavlja jedinstveno životno iskustvo jedne od najpoznatijih svetskih umetnica Marine Abramović. "Iskusila sam apsolutnu slobodu, osetila sam da mi je telo neograničeno,...
Intervju
Da bismo uopšte mogli očekivati da naša umetnost bude primećena u nekakvim evropskim i svetskim okvirima, najpre sami moramo da je prihvatimo i da u njenom "lokalnom" karakteru iščitamo univerzalni jezik - rečenica...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom