BEOGRAD. Narodni muzej u Beogradu, povodom Međunarodnog dana muzeja, 18. maja 2022, otvara izložbu crteža Save Šumanovića (1896-1942) iz svoje zbirke. Izložba obuhvata izbor od ukupno 78 Šumanovićevih crteža u Zbirci crteža i grafika jugoslovenskih autora 20. veka u Narodnom muzeju.
Izložba "Ishodište slike: crteži Save Šumanovića iz zbirke Narodnog muzeja Srbije", autorke Dragane Ljubenović, obuhvata izbor od ukupno 78 Šumanovićevih crteža u Zbirci crteža i grafika jugoslovenskih autora 20. veka u Narodnom muzeju. Taj fond po broju radova premašuje sve druge muzejske i privatne kolekcije crteža tog značajnog umetnika međuratnog slikarstva.
Umetnost Šumanovića uvek podstiče interesovanje i potrebu za reinterpretacijom njegovog stvaralačkog postupka. Pri odgonetanju procesa nastanka slike, posebno zanimljiv je crtež. Poneki od ovih radova je kroki nacrtan gipkom, brzo izvedenom linijom, dok se u brojnim primerima zapažaju razrađene, anatomski tačne skice ženskih figura u različitim stavovima koje se prepoznaju uklopljene u kompoziciona rešenja, ponekad na višefiguralnim i monumentalnim ostvarenjima u ulju. Sa druge strane, grupu od deset radova različitih tematskih okvira čine crteži koji su prema stepenu dovršenosti izvedeni kao slika u "malom", naveo je Narodni muzej povodom izložbe koja će biti otvorena 18. maja u Galeriji Kabineta grafike.
U okvirima zbirki Narodnog muzeja, samo jedan crtež obrazuje "par" sa slikom, a to je "Skica ženskog akta u sedećem položaju", čiji su položaj i način kadriranja figure u potpunosti ponovljeni na slici "Sedeći ženski akt" iz 1934. godine.
Svi ostali Šumanovićevi crteži povezuju se u značajnom broju (50) sa odgovarajućim slikama iz Galerije slika "Sava Šumanović" u Šidu, kao i Galerije Matice srpske u Novom Sadu i u privatnom vlasništvu. Budući da je primarni cilj nastanka većine Šumanovićevih crteža preliminarna studija za sliku, izvedena različitim crtačkim tehnikama, na postavci a naročito u pratećoj publikaciji, uporedo su prikazani crteži i reprodukcije uljanih slika da bi se jasno videla njihova međusobna povezanost.
Na radovima iz zbirke Narodnog muzeja, posmatranim u međusobnoj vezi sa podudarnim ostvarenjima u ulju, preovladava utisak o nepromenljivom pristupu likovnoj problematici. Veoma marljiv i disciplinovan na studijama u Zagrebu, najbolji đak Lotove Akademije u Parizu, gde ulazi u stil postkubizma vezujući se tako za dominantan izraz epohe, Šumanović po konačnom povratku u Šid objedinjuje prethodna iskustva u stil koji će sam nazvati kako znam i umem.
Šumanović je, kako je istakla autorka izložbe, uvek na temeljan i revnostan način prilazio slikarskom činu, u kojem je crtež konstantno ishodište i oslonac u građenju strukture, a neretko i tonskih vrednosti slike. Izvor: SEEcult |