CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
sumanovic tajna pod kupolom

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Terra 28
Terra 18
Noć muzeja 2013
Terra 26
Videomedeja 23
Digital Art 01
Videomedeja 24

Goran Grofelnik - Slike Štampaj E-pošta
(8 glasanja)
ImageGalerija SULUV-a, Novi Sad. Oktobar - novembar 2007.
Progovarajući hibridnim i bastardiziranim likovnim jezikom postmodernog kompilatora, Grofelnik pokazuje kako je apsorbovao različita iskustva, ona slikarska (gestualnog slikarstva, slikarstva obojenog polja, bad paintinga), kao  i ona ne slikarska (grafitera, ilustratora, crtača stripa, dekoratera), umetnička i vanumetnička.


Nov i naizgled disparatan i nehomogen ciklus Gorana Grofelnika na tragu je promišljanja autorovih već udomaćenih i prepoznatljivih slikarskih "principa“. Grofelnik koristi  slikarska i grafiterska izražajna sredstva, odnosno pastozni namaz boje i sprej. Novost autorovog slikarskog idioma uključuje korišćenje tekstilne tkanine čestog cvetnog uzorka kao slikarske podloge. Kombinacija je pripreme platna i izvođenja njegovog kolažiranja raznovrsnim tekstilnim tkaninama koje postaju jedan od slikarskih slojeva dela, a omogućavaju čitanje i raslojavanje njegove kompleksne materijalne i značenjske strukture.

Kroz fragmente, a ne složenom naracijom,  figurativno se realizuje u jednostavnim motivima, detaljima, kao i zajedničkom životu s apstraktnim. U suodnosu apstraktnih i predmetnih simbola, od grube figuracije ekspresivnih predstava do ornamentalnih površina, to je slikarstvo koje problematizuje odnos apstraktnog i figurativnog. Gruba, nesavršena figuracija daleko je od dopadljive dekorativnosti, a inspiracija u likovnom izrazu egzotičnih, udaljenih i primitivnih kultura (kao npr. aboridžinska) dovodi do korišćenja motiva čiji su nam simbolika i značenje nepoznati i udaljeni, no upoznati smo s njihovom dekorativnom i mističnom funkcijom. Ti i takvi dekorativni elementi, povećani i umnožen, poput srednjovjekovnog načela  horror vacui  prekrivaju čitavu površinu platna, a ta titrava ornamentalizirana površina predstavlja dekonstrukciju slikarskog jezika i sistema slike koja se odvija na planu plohe. Jedan od posljednjih slojeva, onaj najbliži oku posmatrača predstavlja intervenciju spreja, kojom stvara svojevrsni "šav“ kojim povezuje elemente slike.

Progovarajući hibridnim i bastardiziranim likovnim jezikom postmodernog kompilatora, Grofelnik pokazuje kako je apsorbovao različita iskustva, ona slikarska (gestualnog slikarstva, slikarstva obojenog polja, bad paintinga), kao  i ona ne slikarska (grafitera, ilustratora, crtača stripa, dekoratera), umetnička i vanumetnička. Uz infantilan izraz i ikonografiju subkulture ističu se razni rukopisi od crtačkog i stripovskog nasleđa, bliskosti ilustraciji i popartističkom izrazu do vidljivog slikarskog poteza. Umetnik tako (možda naizgled arbitrarno) spaja različite elemente gdje motivi likovnog izraza primitivnih kultura predstavljaju potragu za unutarnjim mirom ili eskapizam u ateljeu.

Branka Benčić


Goran Grofelnik je rođen 1962. godine u Puli (Istra, Hrvatska). Diplomirao je 1990. godine u Beogradu na fakultetu za likovne umetnosti u klasi profesora Momčila Antonovića, odsek za slikarstvo. Uz slikarstvo se bavi i pedagoškim radom. Član je HDLU Istre. Više puta samostalno i grupno izlagao u Hrvatskoj, Srbiji, Italiji i Nemačkoj. Nagrađivan.
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Izbor godine 2024

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Svet digitalne umetnosti
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Galerija Dina Vierny priredila je izložbu povodom obeležavanja...
Koliko je likovna umetnost sastavni deo pozorišne umetnosti, kao i onog što ...
NOVI SAD. Nedavno me je u Parizu jedna osoba pitala čime se bavim i ja sam joj odgovorio da sam...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpski slikari XVIII-XX veka
Dejan Medaković
Srpski slikari XVIII-XX veka
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
BEOGRAD. Povodom uspeha Bore Vitorca i Dragoljuba Pavlova, čije su fotografije postale deo kolekcije Muzeja moderne umetnosti (MOMA) iz Njujorka. "Muzej MOMA je otkupio 10 naših radova, fotografije performansa, za njihovu kolekciju....
Knjige i časopisi
Ostajući u tematskim okvirima kulturološko-identitetskih potraga, nakon godinu dana od smrti Radomira Konstantinovića, zatečeni u svojevrsnom novom iracionalizmu koji, kako se čini, sve uspešnije travestira i parafrazira Tenovu ...
Intervju
Edvard Lusi Smit posetio je Jugoslaviju u septembru mesecu, na poziv i u pratnji svoga prijatelja slikara Radovana Kragulja. Kragulj je ove jeseni otvarao izložbe u domovini - u Beogradu i u Novom Sadu. Gospodinu Edvardu Lusi Smitu, ovo je bila prva...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom