NOVI SAD. Galerija Matice srpske predstavlja veliku monografsku retrospektivnu izložbu Uroša Predića (1857 - 1953), jednog od najistaknutijih srpskih slikara. Uroš Predić bio je reprezent najviših vrednosti koje je negovala Matica srpska. Trajnost tih vrednosti očigledna je i danas, a sačuvane su upravo zahvaljujući delatnosti umetnika poput Uroša Predića i Matičine galerije. Izložba će biti otvorena od 7. oktobra do 31. januara 2023. godine.
Uroš Predić je bio najmlađe dete u porodici. Prvi stipendista Matice srpske u oblasti lepih veština i umetnosti. Njegova "Kosovka devojka" je najprepoznatljivija slika u srpskoj vizuelnoj kulturi, "Nadurena devojčica" Mona Liza među dečjim portretima, a "Siroče na majčinom grobu" najdirljivije delo nacionalne istorije umetnosti.
Zbog uloge koju je imao u srpskom kulturnom, umetničkom i društvenom životu krajem XIX i u prvoj polovini XX veka upamćen je u nacionalnoj memoriji kao jedan od najvećih srpskih slikara, dobrotvor i kulturni poslenik - reprezent najviših vrednosti koje je negovala Matica srpska. Jedan umetnik, jedan vek stvaranja, jedan život posvećen najvišim idealima - lepoti i umetnosti.
U skladu s akademskim načelima koja počivaju na trijadi: dobro-lepo-istinito, Uroš Predić je stvorio najkompleksnije likovno delo u srpskom slikarstvu modernog doba. Stvarajući neprekidno više od osam decenija ostavio je izuzetno bogat umetnički opus u kojem je ostvario visoke domete.
Uz velike uspehe anegdotsko-socijalnih žanr-kompozicija, paralelno se izgrađivao i etablirao kao jedan od najtraženijih i najangažovanijih crkvenih slikara, dok je u mediju portreta vizualizovao svet srpskog građanstva u rasponu od jednog veka i postao njegov dragoceni hroničar. Istovremeno, Predićevi učeni, teorijski osvrti na prirodu slikarstva, kao i umni iskazi o svom životu i društvu u celini, dopunili su i bliže objasnili njegovo likovno delo.
Dosledan svojim načelima u slikarstvu i umetnosti, postojan u negovanju vlastitih umetničkih kvaliteta i vrednosti, naročito u turbulentnoj prvoj polovini XX veka, Uroš Predić je, kako su ga neki od savremenika i doživeli, kao Servantesov lutajući vitez i večni sanjar Don Kihot nastavio da deluje u prostoru između svojih ideala i društvene stvarnosti, dostojanstveno prkoseći u bezizlaznoj borbi sa "vetrenjačama" modernog doba.
Izložba je deo programskog luka "Druga Evropa" Evropske prestonice kulture.
Relizaciju izložbe omogućili su Ministarstvo kulture i informisanja Republike Srbije, Pokrajinska vlada Vojvodine i drugi.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Izložba je rezultat saradnje The Art Institute of Chicago i Tate Modern u kojoj je bilo su zastupljeno 125 ključnih radova kao "Look Mickey" (1961) iz National Gallery, Washington, "Whaam!" (1963) iz Tate kolekcije i...
Danas nam gotovo romaničnim izgleda povezivanje nauke i poezije. Od tih vremena izmenili su se i nauka i poezija. Nauka je postala neraskidivo tehnološka, a poezija nekoristan govor u javnosti, marketinška glupost. Vreme je podmuklo:...
Poznati francuski umetnik Danijel Buren (1938), jedan od vodećih predstavnika primarnog slikarstva i situacionizma s kraja šezdesetih, znan po doslednom i upornom korišćenju motiva vertikalnih pruga, dobitnik prestižnog Zlatnog lava na...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.