CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
sumanovic tajna pod kupolom

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Digital Art 01
Dunavski dijalozi 07
Digital Art 06
Videomedeja 24
Videomedeja 12
Videomedeja 14
Noć muzeja 2010

Balkan art 07 - Internacionalna izložba savremene umetnosti Štampaj E-pošta
(9 glasanja)
ImageNovosadske galerije. Novembar - decembar 2007.
"Balkan art" je dragocena manifestacija, koja je naročito na svom početku 1996. imala značajnu misiju zbližavanja zemalja regiona nakon tek završenih oružanih sukoba, a danas, u mnogo mirnijim prilikama služi kao ogledalo ideja i stvaralačkih rezultata ovog specifičnog podneblja "meda i krvi". Upravo zato bi dublja analitičnost i veća doslednost u njenoj budućoj pripremi bila neophodna.


Vizure Balkana
Internacionalna izložba savremene umetnosti "Balkan art 07" u novosadskim galerijama

Nakon pauze od pet godina u Novom Sadu je četvrti put organizovana Internacioanlna izložba savremene umetnosti "Balkan art" uz učešće tridesetak umetnika iz osam zemalja balkanskog regiona: Bosne i Hercegovine, Bugarske, Crne Gore, Grčke, Makedonije, Rumunije, Srbije i Turske. Pojedinačne izložbe umetnika u izboru nacionalnih selektora mogu se videti u osam novosadskih galerija, dok je centralna sa temom "Tranzicija u umetnosti - umetnost u tranziciji", autora Save Stepanova, inače umetničkog direktora "Balkan arta", postavljena u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine.

Upravo tu je uočljiva razlika u snazi i kvalitetu izložbi, jer selektori pojedinih balkanskih zemalja manje su se bavili autentičnom problematikom Balkana i tranzicije, a više nekakvim formalnim problemima umetnosti, koji bi se mogli "udenuti" u bilo koju svetsku manifestaciju. Osim selekcije Grčke u Centru za vizuelnu kulturu "Zlatno oko" sa  foto i video instalacijom Line Teodoru ("Kredit") u kojoj pokazuje decenijsko propadanje bankrotiranih i napuštenih Grčkih fabrika, hotela, naselja, zapravo raspršene snove čitavih generacija, jedino su Stepanovljeve selekcije u Galeriji Vojvođanske banke sa autorima iz Srbije i centralna međunarodna izložba, u velikoj meri odgovorile na temu manifestacije.

Keramičke apstraktne forme Genxai Kasapči u Galeriji "Podrum" i suviše su dekorativne i ponavljanje poznatih matrica moderne umetnosti da bi temi Balkana u tranziciji bilo šta pridodale. Slično je i sa foto-dokumentacijom skultura od papirne mase i užadi Gabrijele Turturea iz Rumunije, slikama Crnogorki Biljane Keković i Nataše \urović, pa i objektima Makedonca Stanka Pavlevskog. Sve su to formalna istraživanja koja više nikoga upućenijeg ne interesuju.

U Galeriji Vojvođanske banke ističu se radovi Čedomira Vasića koji se uklapaju u njegov dugogodišnji ciklus "Post skriptum", gde su sa (reprodukcija) poznatih slikarskih kompozicija uklonjeni ljudi. On to, kao i na ovoj postavci, najviše čini aludirajući na Kosovski problem. Tako sa slika "Kneževa večera na Kosovu" i "Boj na Kosovu, caru Lazaru konja ubiše" digitalnom intervencijom uklanja sve aktere, ostavljajući sablasno prazne protore. Ideju seobe podvlači instalacijom od najlonom prekrivene garniture nameštaja.

Ivana Jakšić razgaljuje gledaoca radovima čija tema su isključivo vize raznih zapadnih zemalja, kao jedna od osnovnih fiksacija mlade generacije regiona u tranziciji, a islikava ih na velikim formatima platna sa izuzetnim strpljenjem i preciznošću. Mira Brtka izlaže mobilne metalne skulpture na oprugama, koje gledaoci pokreću po nahođenju.

Na centralnoj izložbi pažnju privlače ponajviše radovi autora iz Srbije: instalacija Živka Grozdanića sa crnom grobnicom i blještavo belom skulpturom Venere i urnom iz koje vise komadi krvavog mesa, zatim krpene lutke Gorana Despotovskog pričvršćene na zid, koje sa zvučnika na telu emituju intimne zvuke, ili interaktivna video instalacija Dejana Anđelkovića i Jelice Radovanović koja na poziv određenog telefonskog broja emituje zvuke "Internacionale". Edin Numankadić (BiH) izlaže niz drvenih kutijica napunjenih kamenčićima, staklenim klikerima, bademima i kristalima, asocirajući na svet intime i uspomena, a na poklopce sa ogledalima ispisuje rukom tekstualne poruke. Turski autor Genxo Gulan u svojoj interaktivnoj video instalaciji bavi se simbolom dvoglavog orla, koji se nalazi, ili se u dalekoj prošlosti nalazio, na grbovima i zastavama niza balkanskih naroda. Gledalac prilazi knjizi koja prikazuje selxučke dvoglave orlove, a istovremeno se njegov lik putem kamere projektuje na obe glave orla sa monitora. Irena Paskali (Makedonija) u alegorijskom videu u krupnom planu prikazuje hod bosim nogama po zategnutom konopcu, a Albena Mihajlova (Bugarska) nizom fotografija i rukom pisanih komentara dočarava svoj put po Srbiji.

"Balkan art" je dragocena manifestacija, koja je naročito na svom početku 1996. imala značajnu misiju zbližavanja zemalja regiona nakon tek završenih oružanih sukoba, a danas, u mnogo mirnijim prilikama služi kao ogledalo ideja i stvaralačkih rezultata ovog specifičnog podneblja "meda i krvi". Upravo zato bi dublja analitičnost i veća doslednost u njenoj budućoj pripremi bila neophodna.

Andrej Tišma
 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.


Security code
Refresh

videomedeja

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad

Podrzite Art magazin
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariski muzej Orsay priredio je izložbu na kojoj su izloženi ...
Majstor nadrealizma napravio je dramaturški udar iz groba koji mu Katalonija nije oprostila...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Jesenji period 2016. godine umetničkih postavki u pariskim...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Intervju
Petsto kvadratnih metara kopija najlepših fresaka iz Dečana, Gračanice, Sopoćana,...
Pavle Jovanović

Prethodno objavljeni radovi:
Mladen Marinkov, Bojan Kiridžić, Lazar Marković, Bora Vitorac, Georg Redžek, Maja Erdeljanin, Danilo Vuksanović, Korina Gubik, Danijel Babić, Andrej Tišma, Pavle Jovanović
 
Reportaže
PARRIZ / CACHAN. Specijalno za Art magazin. Izložba srpskog slikara Cileta Marinkovića otvorena je u Cachan-u (grad - predgrađe Pariza) u Galeriji l’Orangerie 12. decembra 2016. i trajaće do 28. januara 2017. Izložbu je otvorio...
Knjige i časopisi
Autori: Bela Duranci i Sava Stepanov. Decembar 2009.
Umetnička kolonija Ečka je svojim celokupnim pedesetogodišnjim delovanjem konstantno podsticala razvoj savremene umetnosti u nas. Formirana je 1956. godine, kao logični sled...
Intervju
Petsto kvadratnih metara kopija najlepših fresaka iz Dečana, Gračanice, Sopoćana, Studenice, Mileševe i svetinja i sa teritorija van Srbije, još sijaju samo za goste sa zidova rodne kuće u pirotskom selu Jalbotini Časlava...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2024. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom