PULA. Galerija Poola predstavlja od 8. do 29. aprila 2023. izložbu Dragana Vojvodića (1965, Kula). Studije je započeo na Akademiji likovnih umetnosti u Sarajevu, a diplomirao je na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Izražava se kroz različite medije (performans, umetničke akcije, Instalacije, in situ, vldeo, fotografije, skulpture, slike).
Izložba pod nazivom ALL I EVER WANTED WAS TO BE MYSELF - strategija aproprijacije koncipirana je kao prikaz individualne umjetničke prakse koja propituje različite konceptualne umjetničke pristupe i uspostavlja nove vizuelne i semantičke relacije i kontekst, stupajući u interakciju s umjetničkim postupcima autora kao što su: Kazimir Malevich, Marcel Duchamp, John Cage, Thomas Bernhard i Ai Weiwei.
Baveći se fenomenima memorije, idenliteta, te odnosom umetnosti i društva, tokom rezidencijalnih i istraživačkih projekata u Norveškoj, Hrvatskoj, Estoniji, Rusiji, Islandu, Grenlandu, Estoniji, Japanu, SAD i u Srbiji, Dragan Vojvodić realizuje radove u kojima pnmenjuje stvaralačke postupke kao što su: strategija apropnjacije, remterpretacija, citatnost, kolažiranje, montaža, fragmentacija.
"Termin aproprijacija je ušao u vokabular umetničke kritike poćetkom 1980-ih, kroz tekstove Benjamina H. D. Buchloh-a, Hal-a Fostera, Craig-a Ovensa i Douglasa Crimp-a koji su promovišući i interpretirajući ovu novu umetnićku pojavu istovremeno podvlaćili istorijske analogije sežući do kubistilčkog kolaža, Duchampovog ready made-a i dadaističke fotomontaže koji su markirani kao ishodišta moderne umetnosti aproprijacije." (Dejan Sretenović, Strategija aproprijacije)
Naziv izložbe Dragana Vojvodića referira na iskaz Thomasa Bernharda iz njegovih Autobiografskih spisa, dok se radovi referiraju na dela već pomenutih umetmka (Kazimir Malevich, Marcel Duchamp, John Cage, Thomas Berhard, Ai Weiwei) - autor prisvaja ideje njihovih dela, stavlja ih u nove odnose, s njima stupa u dijalog i transpouje ih u vlastite umetničke postupke i sižee.
Naziv izložbe ujedno predstavlja i umetmćki statement koji preispituje različite umetničke postupke, odnos prema umetničkom nasleđu i savremenom društvu, koncept i kontekst; problematizuje sadržaj pojmova autorstvo i onginalnost, identrtet, polifonija značenja, interpretacija, asimilacija, disimilacija i recepcija.
Dragan Vojvodić (1965) studije na Akademiji umetnosti započinje u Sarajevu, a diplomira u Novom Sadu. Izražava se kroz razlićite medije (performans, umetmćke akcije, Instalacije, in situ, vldeo, fotografije, skulpture, slike). Izlagao je na brojnim izložbama u Srbiji (MSUV u Novom Sadu, Kultumi centar Beograda, Grafički kolektiv, Ozon galerija, Gete-institut, Salon MSUB u Beogradu i dr.) i inostranstvu (SAD, Francuska, Austnja, Nemačka, Japan, Mađarska, Hrvatska, BiH, Makedonija).
Značajan dio svoje umetničke prakse realizovao je u rezidencijalnim projektima u Skandinaviji (Rejkjavik, Stavanger, Geteborg, Bergen, Turku) kao i u regiji (Rijeka, Zagreb, Varaždin, Pula, Labin, Podgorica, Skoplje, Sarajevo, Ljubljana). Učestvovao je u brojnim međunarodnim umetničkim projektima i bijenalima (Arf Encounters Biennale, Temišvar; Oktobarski salon, Beogrod; Risk Change, Novi Sod; 700 IS VideoArt Festival, Island itd.), na međunarodnim festivalima performansa u Hrvatskoj, Mađarskoj i Italiji kao i u rezidencijalnim ili istraživačkim projektima na Grenlandu, u Japanu, SAD, Rusiji, Estoniji, Španiji, Portugalu, Francuskoj i dr.
Živi i radi u Novom Sadu. |