BEOGRAD. Majska izložba grafike u Grafičkom kolektivu može da se pogleda od 22. maja do 14. juna 2023. To je jedinstven punkt koji pruža uvid u recentnu produkciju ovog medija afirmišući različite kreativne osetljivosti i mene bliske savremenom vizuelnom stvaralaštvu. Nagrada Veliki pečat Grafičkog kolektiva 2023. dodeljena je Ivani Flegar.
Ivana Flegar
Na 71. po redu smotri izlagaće 106 autora, a poseban kvalitet ove izložbe jeste i veliki raspon u godištima izlagača (od 21 do 87 godine). Zastupljene su sve grafičke tehnike, standardni otisci na papiru i drugim materijalima, dominiraju veliki formati radova, a nekoliko grafičkih instalacija problematizuju aktuelna pitanja o fleksibilnim intermedijskim granicama.
Na svečanom otvaranja izložbe dodeljena je nagrada Veliki pečat, ustanovljena 1963. godine. Žiri za 60. nagradu Veliki pečat Grafičkog kolektiva 2023. čine Nikola Radosavljević, grafičar, laureat Velikog pečata 2022. godine, Gordana Petrović, grafičarka i Danijela Purešević, istoričarka umetnosti.
Žiri za 60. nagradu Veliki pečat Grafičkog kolektiva 2023. doneo je jednoglasnu odluku da se ove godine nagrada dodeli Ivani Flegar (1981) za rad Beyond the sea, u tehnici linoreza. Ivana Flegar je na svom razvojnom putu oslobodila sopstveni kreativni potencijal, i upravo ovaj grafički list afirmiše sposobnost komponovanja, koliko i autorski odnos prema matrici. U svom istraživačkom postupku ona je sa jednim posebnim senzibilitetom i svedenošću grafičkog medija tretirala površinu vode, potvrđujući dostignutu stvaralačku zrelost i ubedljiv autorski znak.
U kontinuitetu od sedam decenija utemeljena je osnovna koncepcija ove manifestacije sa idejom da se afirmišu i podstiču kreativni dometi u mediju grafike, da se promoviše najnovija produkcija i tako održavaju/neguju neophodne umetničke tenzije, elan i energetski potencijal ovog bratstva. Uritmovani godišnji uvid u grafičku produkciju prilika je i za prohodnost ideja najmlađih generacija umetnika koji svoje prve radove najčešće promovišu upravo na majskim izložbama grafike. Tako se izabranim grafikama pozicioniraju i najavljuju nove stvaralačke refleksije, promovišu se pojedinci jakih kreativnih impulsa, a isto tako, moguće je hronološki pratiti linije pojedinih, već dobro poznatih stvaralačkih opusa.
Istovremeno, izložba je i svedočanstvo o kontinuitetu beogradske grafičke škole, u kojoj se različite autorske pozicije dodiruju, nadovezuju, preklapaju, a povremeno hrabrije konfrontiraju i/ili provociraju ustaljene sheme i shvatanja. |