BEOGRAD. Srbiju će na 60. Međunarodnoj izložbi umetnosti Bijenala u Veneciji, koja će se održati od 20. aprila do 24. novembra 2024, predstavljati projekat "Exposition Coloniale" umetnika Aleksandra Denića i kustoskinje Ksenije Samardžije. Predstavnik Republike Srbije na Venecijanskom Bijenalu umetnosti izabran je jednoglasno na konkursu koji su u ime Ministarstva kulture raspisali Muzej savremene umetnosti u Beogradu (MSUB) i Fondacija MSUB.
Za Komesara nastupa Republike Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji 2024. godine imenovana je Marijana Kolarić, istoričar umetnosti i direktor MSUB.
Cilj konkursa bio je izbor projekta koji će odgovoriti na zadatu temu Bijenala "Stranieri Ovunque - Stranci svuda!", umetničkog direktora Bijanala Adrijana Pedrose iz Brazila.
Na raspisani konkurs, stiglo je 35 prijava od kojih pet nije ispunilo proceduralne uslove. Pet projekata prošlo je u drugi stepen konkursa, a odlukom Stručnog saveta izabran je rad pod nazivom "Exposition Coloniale".
Žiri konkursa činili su članovi Stručnog saveta za pripremu nastupa Republike Srbije na 60. Bijenalu umetnosti u Veneciji, na čelu sa predsednikom Radošem Antonijevićem, umetnikom i redovnim profesorom i dekanom Fakulteta likovne umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu.
U obrazloženju Stručnog saveta se navodi da je kao odgovor na temu 60. Međunarodne izložbe umetnosti Bijenala u Veneciji, Aleksandar Denić ponudio prostornu instalaciju koja predstavlja segment imaginarnog globalnog sela, ili bolje reći univerzalnog svetskog predgrađa, bez njegovih žitelja, dok naslov "Exposition Coloniale (Kolonijalna izložba)" ukazuje na globalne strukture koje su sazdane na kolonijalnoj politici i aktuelizuje sam pojama geopolitike.
"Autor podcrtava neophodnost iskustva realiteta elemenata scene u veličini i u materijalu, dok svetlom koje izvire iz samih objekata, gradi zagušenu atmosferu filmskog prizora. Ovaj metod je nadograđen autorovom sposobnošću da u istu scenu utka složene, čak potpuno nespojive narative, koji u konačnom rezultiraju osećajem skoro nerukotvorene strukture, koja je samu sebe izatkala u složenim međuodnosima - što je samo utisak. Istina je da se radi o veoma istančanoj metodi građenja prostora, njegove atmosfere i njegove ispunjenosti. Tom metodom pripovedanja, kroz naslojavanja narativa i traženja značenja u preplitanju mnoštva, bivamo uvučeni u suptilnu magiju Denićevog ambijenta", navodi se u delu obrazloženja članova Komisije.
Izvor: RTV
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Koliko je likovna umetnost sastavni deo pozorišne umetnosti, kao i onog što prethodi gotovom proizvodu, odnosno umetničkom delu, najbolje se vidi u terminologiji koja je ostala u pozorišnim radionicama: slikarnica...
Može li se danas razumeti smisao tragičkog, istinski pojmiti njegova dubina. U svetu prekrivenom katastrofama, u svetu koji sebe ne može više da doživi kao celinu a da ne slaže sam sebe, u svetu koji sebe ne može da vidi iako stalno gleda ...
Bull.Miletic je naziv umetničkog para koji čine Synne BULL (Norveška) i Dragan MILETIĆ (Srbija). Umetnički par su osnovali u San Francisku 2000. godine. Žive i rade u Oslu i San Francisku. Intervju je nastao nakon art angažmana umetničkog...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.