PARIZ. U okviru proslave 50 godina Kulturnog centra Srbije u Parizu, 21. decembra 2023. se otvara izložba "Šta ima novo?". Biće prikazani radovi petnaest umetnica i umetnika, studenata doktorskih studija novosadske Akademije umetnosti koji se izražavaju kroz medije grafike, slikarstva, videa, skulpture ili koji deluju na graničnim područjima između umetnosti i dizajna. Izložba će trajati do 26. januara 2024. godine.
Đorđe Marković
To su Sara Apostolović, Višnja Nikolić, Pavle Golijanin, Jelena Simić, Nora LJubanović Evetović, Đorđe Marković, Vesna Pavlović Pažđerski, Vladimir Markoski, Andrijana Vasiljević, Sead Zejnelagić, Stefana Jovanović, Smiljana Kojić Grandić, Vladimir Klepić, Milena Cvetković i Sunčica Pasuljević Kandić.Kustos izložbe je Igor Antić.
Kroz svoja dela ovi stvaraoci predlažu matrice za razmišljanje, kritiku i nova estetska rešenja. Oni se uz poetičnost, humor i skepticizam identifikuju sa kartografima, naučnicima, sociolozima, istoričarima, zanatlijama, čak i maskotama u reklamnim kostimima, da bi proširili granice poznatog i ispitali civilizacijske apsurde i ekscese, tradiciju, mitove, sisteme vrednosti i emocije koje umetnost može izazvati.
Svaki na svoj način, oni se poigravaju sa značenjima simbola i arhetipova, derealizuju forme, mapiraju duševna stanja, prebacuju posmatračevu percepciju iz realnog u virtuelni prostor, istražuju njegovu pronicljivost i po nekada dobrovoljno drže dela na "čekanju" da ih publika protumači.
Izložba oko koje su okupljeni predstavlja otvoreni sistem, a ne završen proizvod. Ona je poziv na dijalog o duhu vremena u kom živimo. To je dijalog sa stvarima, situacijama, materijalima, izložbenim prostorom ali i sa ljudima.
Pažnja! Dok očekujemo da nam se dela sama rastumače, mogli bi smo shvatiti da smo već integrisani u njih. Naše navike i mentalitet se tu konstantno preispituju i iznova definišu. Čak su i uslovi u kojima umetnici izlažu tema njihovog istraživanja.
Danas, ovde, u Kulturnom centru Srbije u Parizu, u kvartu galerija i muzeja, mi prikazujemo mogućnosti, dileme i specifičnosti te umetnosti koja dolazi i donosi novine. Upoznajmo je i uporedimo sa savremenom umetnošću u Francuskoj.
Igor Antić
Projekat je podržalo Ministarstvo kulture republike Srbije a njegov nosilac je Akademija umetnosti u Novom Sadu.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
PARIZ. Pakovanje Trijumfalne kapije u Parizu, koje su pre 60 godina zamislili umetnici Kristo i Žan-Klod, konačno je realizovano, a taj monumentalni...
Nakon Beograda, Galerija Matice srpske predstavila je od 13. novembra 2015. do 9. januara 2016. godine izložbu "Albreht Direr i njegovi savremenici. Trijumfalna povorka cara Maksimilijana I" koja je gostovala zahvaljujući saradnji tri...
Rečnik pojmova likovnih umetnosti i arhitekture, tom I, koji obuhvata pojmove i termine od slova A pa sve do Đ, ostvario je autorski tim najeminentnijih srpskih stručnjaka, pod rukovodstvom akademika Milana Lojanice. Između tri osnovna...
Ima u delatnosti predavača i profesora, u njihovoj želji da ceo život posvete onima koji znanju manje od njih, i to bez mnogo koristi, samo sa svešću da time grade slušaočev novi lični svet, nečega od poslanstva, misije. Bilo je u...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.