Čedomir Vasić (1948, Beograd). Diplomirao je i magistrirao na slikarskom odseku Akademije za likovne umetnosti u Beogradu u klasi prof. Đorđa Bošana. Kao stipendista Fulbrajtovog programa na Kalifornijskom univerzitetu u Santa Barbari i Los Anđelesu studirao je video u klasi prof. Micurua Kataoke i kompjutersku umetnost kod prof. Džona Vitnija.
Dobitnik je brojnih nagrada i bio je učesnik različitih rezidencijalnih programa širom sveta.
Bio je profesor slikanja i crtanja na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu i rektor a danas je angažovan na predmetu Metode umetničkog istraživačkog rada 1 i Metode umetničkog istraživačkog rada 2 na doktorskim akademskim studijama kao profesor emeritus Univerziteta umetnosti u Beogradu, u penziji.
Pokrenuo je slikanje murala u Beogradu 1983. i ostvario veći broj dela na javnim mestima.
Objavljuje stručne i teorijske radove iz oblasti likovnih umetnosti od 1973. godine.
Sa Vladanom Radovanovićem osnivač je Interdisciplinarnih umetničkih studija – grupa za Višemedijsku umetnost na Univerzitetu umetnosti u Beogradu 2001.
Bio je rektor Univerziteta umetnosti od 2004. do 2009.
U likovnom izrazu od struke je prepoznat po multimedijalnosti odnosno interdisciplinarnih procesa mišljenja slike, fotografije, digitalne grafike, videa, instalacije, lentikulara i ambijentalnih postavki.
Iako generacijski pripada umetnicima koji su se formirali i afirmisali pre postmoderne, cela koncepcija i praksa ovog svestranog umetnika, koja se temelje na interpretaciji i reinterpretaciji poznatih predložaka iz istorije umetnosti, ideji nomadizma u umetnosti, procesualnosti rada i interaktivnosti likovnog dela - ukazuju na suštinsku pripadnost duhu postmoderne.
Bilo da se interpretacija poznatih tema i dela iz istorije umetnosti odnosi na interslikarsko iskustvo ili ima karakter intermedijalnog prevođenja tradicionalnih oblika u medij fotografije, videa, instalacije, ambijenta, print, mural - navedenu tezu potkrepljuju koncepcija i praksa rada sa likovnim predlošcima, procesualnos postupka i serijska reprezentacija motiva, žanrovska razuđenost tema koje se smenjuju po ciklusima, od jedne do druge stvaralačke faze.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.
Galerija savremene likovne umetnosti u Nišu organizovala je i ove godine likovnu koloniju Sićevo od 1. do 10. septembra 2010. godine. Ovogodišnja Kolonija ima 12 učesnika: prof. Čedomir Vasić, Uroš Đurić, Miron Mutaović, Aleksej Daniel Đermanović i...
Likovni prilozi u Gradini broj 19 su fotografije slika Sande i Gorana Vuletića, umetnika iz Niša. Korice časopisa i kolori na početku rubrika proze i teorije i kritike ilustrovane su slikama Gorana Vuletića, a kolori...
Edvard Lusi Smit posetio je Jugoslaviju u septembru mesecu, na poziv i u pratnji svoga prijatelja slikara Radovana Kragulja. Kragulj je ove jeseni otvarao izložbe u domovini - u Beogradu i u Novom Sadu. Gospodinu Edvardu Lusi Smitu, ovo je bila prva...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.