NIŠ. Galerija savremene likovne umestnosti predstavlja u Oficirskom domu izložbu "Niški crtež 2023" od 12. do 27. januara 2024. Izložba se priređuje pod simboličnim nazivom "Nadeždinim putem" i posvećena je obeležavanju značajnog jubileja - 150 godina od rođenja poznate slikarke Nadežde Petrović (1873 - 1915).
Aleksandar Mladenović Leka
Izložbu čine radovi 52 umetnika širokog generacijskog raspona iz mnogih gradova Srbije. Vođeni uvažavanjem i emotivnim linijama odnosa prema Nadeždi Petrović, usled dobrog poznavanja njenog života i dela, autori imaju različite lične pristupe koje definišu razrađenom crtačkom semantikom, poštujući vlastiti umetnički integritet i likovni izraz.
Pojedini umetnici spoznaju izražajne karakteristike ličnosti Nadežde Petrović posredno ih saopštavajući preko citata njene čuvene portretne fotografije iz 1909. godine. Drugi, u njima svojstvene pejzažne motive i ambijentalne prizore sintetišu siluetni prikaz Nadežde Petrović. Brojna je grupa umetnika kojima je opus čuvene umetnice polazni kreativni impuls. Oni ili na različite načine i u ličnom maniru parafraziraju neka od njenih čuvenih dela ili neguju žanrovsku bliskost sa njom evidentnu u sklonosti ka pejzažu ili portretu.
Pojedini umetnici aludiraju na Nadeždina interesovanja za kulturnu i umetničku baštinu, etno tradiciju i folklorne motive dok drugi na nivou simbola i metafora govore o njoj. Disperzivna su koncepti, idejne opservacije i likovne elaboracije ali je zajednički imenitelj svih radova kontekstualna bliskost sa Nadeždom Petrović, prožeta osećanjem poštovanja njene uloge u našoj istoriji i cenjenja njenog doprinosa srpskoj modernoj umetnosti.
Nadežda Petrović je svoj profesionalni i životni put obeležila brojnim aktivnostima. Bila je pre svega slikarka ali i nastavnica crtanja, organizatorka izložbi, likovni kritičar. Učestvovala je u humanitarnim akcijama, zalagala se za emancipaciju žena, za oslobođenje i kulturno ujedinjenje južnih slovena. Bila je prva žena ratni fotograf i dobrovoljna bolničarka u Balkanskim i Prvom svetskom ratu.
Životne okolnosti su je povremeno dovodile do Niša. Dobro je poznavala ovdašnje prilike, autentične prirodne lepote, entološke osobenosti... što je rezultiralo odlukom da 1905. godine u selu Sićevu realizuje svoju ideju o Jugoslovenskoj umetničkoj koloniji. Bio je to prvi primer na Balkanu zajedničkog rada umetnika u prirodi. Nadežda Petrović je tako gradu Nišu ostavila značajnu tekovinu i dala dodatni razlog da se sa posebnom pažnjom neguje sećanje na nju.
Izložba "Nadeždinim putem" je svojevrsni omaž savremenih umetnika prema izuzetnoj prethodnici. Neki od zastupljenih umetnika su: Đuro Radonjić, Aleksandar Mladenović Leka, Bratislav Bašić, Jelena Šalinić, Ljiljana Šunjevarić, Bojan Otašević, Zoran Kostić, Jelena Petrović Luković, Elizabeta Matorkić Bisenić... |