NOVI SAD. U godini kada je Galerija Matice srpske zaokružila obeležavanje 175 godina postojanja realizovano je 11 izložbi u zemlji i inostranstvu, objavljeno je 9 publikacija, a programe i izložbe Galerije posetilo je preko 100.000 posetilaca. Za 2024. planira se otvaranje nove stalne postavke uz savremeni tematski pristup i brojne inovacije u načinu prezentacije, tumačenja i korišćenja savremenih tehnologija.
Godina je započeta sa dve izložbe: "Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti" i "Kolekcija kao ogledalo. Modernizam u delima iz Galerije Matice srpske". U Kulturnom centru Srbije u Parizu publika je imala priliku da uživa u izložbi "Jedna sasvim (ne)obična srpsko-francuska veza. Olga Kešeljević i Mark Barbeza". Leto je bilo obeleženo izložbom "Poklon-zbirka Dragiše Brašovana", nakon koje su otvorene dve velike izložbe od izuzetnog značaja: "Paja Jovanović i Gustav Klimt. Jedna epoha, dva umetnika, tri muzeja" i "Pomorišac - Vasa Pomorišac" kojom je zaokruženo obeležavanje jubileja 175 godina od osnivanja.
Realizovana su gostovanja u Srbiji i inostranstvu. Atraktivna izložba "Partizanka i Fragonar. Kolekcija slika Jovanke Broz" predstavljena je u Gradskom muzeju Sombor i Muzeju marginalne i naivne umetnosti u Jagodini. Izložba "U slavu svetlosti. Jedan izbor iz kolekcije Galerije Matice srpske" predstavljena je u Galeriji Doma kulture "Gračanica" na Kosovu i Metohiji, dok je u Ogranku SANU u Novom Sadu realizovana izložba "Konjović iz kolekcije Galerije Matice srpske". Obeležen je jubilej 50 godina od osnivanja Kulturnog centra Srbije u Parizu izložbom "Sava Šumanović i evropski realizmi između dva svetska rata", a izložba "Paralele. Temišvar / Novi Sad otvorena" je u Nacionalnom umetničkom muzeju u Temišvaru u godini obeležavanja Evorpske prestonice kulture - Temišvar 2023.
Sve navedene izložbene aktivnosti propraćene su izdavačkom delatnošću o čemu svedoči 9 publikacija. Najznačajnija publikacija je "Ponos nacije. 175 godina Galerije Matice srpske". Takođe, priređena je publikacija "(Re)konzervacije" kojom je predstavljen rad konzervatorskog odeljenja u proteklih 25 godina, dok je publikacijom "Dvadeset godina odrastanja uz umetnost" predstavljen bogat rad sa publikom - decom i mladima kao novu aktivnost započetu tokom poslednje dve i po decenije.
Kontinuirano se odvijao i rad na popunjavanju, obradi i zaštiti umetničke kolekcije, kao i na unapređenju uslova čuvanja muzejskih predmeta i njihovoj digitalizaciji. Tokom 2023. umetnički fond je upotpunjen sa ukupno 226 muzejskih predmeta, a konzervirano i restaurirano je preko 80 umetničkih dela. O rezultatima i postignutom uspehu govore brojna priznanja koja su tokom godine uručena kako Galeriji, tako i njenim stručnjacima. Dr Tijani Palkovljević Bugarski, upravnici Galerije Matice srpske, Nj. E. Gospodin Kristijan Ebner, ambasador Republike Austrije u Srbiji, dodelio je Zlatno odlikovanje za zasluge Republike Austrije, što predstavlja jednu od najznačajnijih priznanja u 2023. godini.
Godina 2024. započeta je otvaranjem izložbe "Poklon-zbirka Dragiše Brašovana" u Muzeju primenjene umetnosti u Beogradu. U martu, u okviru obeležavanja međunarodne manifestacije Mesec frankofonije, biće realizovana izložba "Inspirisani Francuskom". Za 1. jun, datum kada je Galerija 1958. godine otvorena za javnost u današnjoj zgradi na Trgu galerija, planira se otvaranje nove stalne postavke sa nazivom "Revizija kolekcije Galerije Matice srpske". Takođe, poseban deo nove stalne postavke biće predstavljanje vajarske zbirke, prvi put kao poseban segment postavke.
Tokom leta biće ugošćena izložba "Svesno napuštanje realnosti: Ilija Bosilj i Sava Sekulić" Muzeja marginalne i naivne umetnosti u Jagodini, dok će se krajem godine u saradnji sa Muzejom Jugoslavije predstaviti stvaralaštvo Miloša Bajića. U prostoru Galerije Matice srpske biće realizovana izložba "Molitva za Milosrđe" koja će premijerno predstaviti istoimeno delo Alfonsa Muhe i umetničke radove Predraga Đakovića, srpskog slikara iz Praga.
Dan Galerije Matice srpske biće obeležen velikom međunarodnom studijskom izložbom "Plemstvo u srpskoj vizuelnoj kulturi 18. veka" a radi se o doktorskoj disertaciji kustoskinje Aleksandre Čelovski. Izložba će predstaviti publici život plemstva okupljenog pod okriljem Karlovačke mitropolije, od različitih strategija i razloga za sticanje plemićkog statusa, preko prilagođavanja ličnog identiteta pojedinca zahtevima reprezentativne javnosti kroz poručivanje portreta, prilaganje Crkvi i ktitorske aktivnosti, patronažu umetnosti i kulture i podizanje raskošnih dvoraca.
Izložbena delatnost van zidova Galerije nastavlja se izložbom "Uroš Predić. Život posvećen lepoti i umetnosti" u Galeriji SANU u Beogradu, "Pomorišac - Vasa Pomorišac" u Muzeju marginalne i naivne umetnosti u Jagodini, "Inspirisani Italijom" u Narodnom muzeju Kraljevo i "Jedna sasvim (ne)obična srpsko-francuska veza. Olga Kešeljević i Mark Barbeza" u Narodnoj biblioteci Srbije. |