Nenad S. Lazić - Šahtograd, fotografije |
|
|
NOVI SAD. Galerija "Forma" predstavlja od 6. do 25. februara 2024. izložbu Nenada S. Lazića (1974, Zrenjanin). Diplomirao јe na Akademiјi umetnosti u Novom Sadu na Odseku za grafičke i vizuelne komunikaciјe u klasi prof. Branislava Dobanovačkog (plakat), prof. Boška Ševe (oblikovanje grafike) i prof. Suzane Kubinec (dizaјn knjige i ilustraciјa). Na istom fakultetu јe pohađao i magistarske studiјe na Odseku za dizaјn knjige. Dobitnik je više nagrada.
Postavka izložbe "Šahtograd" predstavlja izbor iz serije od preko 300 fotografija inspirisanih elementima urbane svakodnevice, uličnim šaht poklopcima, koji su kontinuirano snimani tokom prethodnih osam godina u različitim gradovima domaćeg i šireg, evropskog prostora. Fotografije su nastajale instiktivno, neretko u lošim svetlosnim ili vremenskim uslovima. Kontrastirane su kako bi evocirale trenutak u kome su nastale.
Najveći broj fotografija snimljen je u Novom Sadu, gradu u kojem autor živi preko dvadeset godina, ali su u mapu "Šahtograda" ucrtani i drugi gradovi koje je autor posećivao, pretvarajući objektivom svoje kamere ove naizgled prozaične artefakte u prave umetničke improvizacije: Beograda, Zrenjanina, Subotice, Budimpešte, Nidrija i Pefkohorija.
Izložba predstavlja autentičan umetnički pogled na neobičnu lepotu sakrivenu u čeličnoj teksturi šahtova ulica i trgova, koja nas vodi daleko izvan uobičajenih umetničkih prikaza.
Odabir ornamentalnih detalja koji su suptilno utisnuti u reljef šaht poklopaca, ovom izložbom postaje izraz autorskeumetničke vizije. Praktični urbani pejzaž kontekstualizuje se na nov način. Lepota je intrigantno sakrivena ispod naših stopala. Mešavina urbanog i izrazito vizuelnog ispunjena je bogatstvom ornamenata i značenja.
Izložba Šahtograd je poziv posetiocima da uplove u svet svakodnevice na umetnički način, da prema sopstvenim afinitetima i imaginarnim vizijama dekodiraju nova značenja i estetske doživljaje uokvirene izloženim fotografijama. Umetnička realnost postavke koja istražuje temu umetničkog izraza korišćenjem običnih predmeta, pruža mogućnost da se eksperimentiše, izađe izvan ustaljenih okvira, izraze dublje ideje o ljudskom društvu, istakne lepota u neprimetnom detalju i da seobičnom dodaju nova neobična značenja.
Nikolaj Hlebnjikov |