BEOGRAD. Remont - Nezavisna umetnička asocijacija predstavlja od 11. do 30. marta 2024. crteže Darije Dragojlović (1996, Kraljevo). Završila je master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, departman likovnih umetnosti, smeru slikarstvo. Osnovne studije je završila na Filološko - umetničkom fakultetu u Kragujuevacu, odsek zidno slikarstvo, u klasi profesora Gorana Rakića.
Šta je razrešenje paradoksa? Koju to radnju vrši čovek na prirodna stanja i mehanizme, što za rezultat daje veštačko, ako je i čovek integralni deo prirode? Prirodi se daje pravo i da živi u usko određenim granicama koje su joj ostavljene i koje se uprkos tome narušavaju i smanjuju. U rezervatima prirode, ona postoji kao nešto drugo, izdvojeno, odvojeno od savremene civilizacije jer jedino u tako veštačkim ganicama može biti prirodna. Najnovija serija radova Darije Dragojlović se fokusira upravo na nemogućnost prirode da opstane izvan ljudske kontrole.
Uz kombinaciju živih bića i neživih objekata od materijala organskog porekla, njena serija sadrži i nekoliko sistema komunikacije - znakovni jezik, međunarodne sisteme označavanja (kilometri, šifre otpada, šifre plastike), nacionalne sisteme označavanja u skladu sa međunarodnom fiskalizacijom (šifre proizvoda), međunarodno razumljive piktograme, dijagrame, pisani jezik, matematičke proračune, hemijske formule, međunarodne kartografske simbole.
Sonja Jankov
Teme koje bih mogla da izdvojim kao dominantne u mom dosadašnjem radu jesu prirodni fenomeni koji su nestali, oni koji su u procesu nestajanja i oni koji su nastali kao rezultat prethodnog nestajanja. Zatim, pitanja kakav je lični i kolektivni odnos prema otpadu. Da li se toj problematici može prići kroz izložbene forme, šta sve smatramo otpadom, kako i šta sve možemo tumačiti kao deponije? Koji su to kartografski znakovi koji su vremenom i sami postali otpad i izgubili svoje značenje jer više nisu verdostojni za prikazivanje određenih geografskih pojava. Simuliranje kinetičkih procesa koji imitiraju prirodne mehanizme, čime se približavam pitanju odnosa prirodnog i veštačkog.
Crteži iz serije "Veštačke tvorevine" predstavljaju sintezu navedenih tema i u formalnom smislu su i šeme koje će se dalje razrađivati u budućim radovima.
Na crtežu pokušavam da pravim relacije između termina na koje nailazim baveći se pitanjem prirodno-veštačko. Koristeći formu crteža za skiciranje svojih misaonih smernica, pozicioniram motive pretežno u opozitne, ironične ili naizgled nelogične kontekste.
Leksikografski posmatrano, pretražujući sinonime za sintagmu "veštačke tvorevine", nailazim na rezultate koje koristim za početne vizuelne elemente u crtežu, od kojih idem dalje u produbljivanje ovog termina, kao i na uspostavljanje drugačijih relacija.
Darija Dragojlović |