KRUŠEVAC. Priređivanje izložbe, od 14. marta do 10. aprila 2024, dela nastalih u okviru rada dva saziva Likovne kolonije Sićevo, 2022. i 2023. godine, u Umetničkoj galeriji u Kruševcu, pada u godini u kojoj se beleži 60 godina od obnavljanja rada ove najstarije likovne kolonije u Srbiji i u kojoj se sustiču nekoliko jubileja.
Ljiljana Šunjevarić
Naime, u tek protekloj godini nizom izložbi i manifestacija obeleženo je 150 godina od rođenja najznačajnije srpske umetnice Nadežde Petrović, slikarke, fotografkinje, humaniste, ratne bolničarke, aktivistkinje za socijalna, društvena i ženska prava, čijim je zalaganjem na okupljanju slikara vođenih južnoslovenskom idejom, pored organizacije izložbi i osnivanja likovnih udruženja, u selu Sićevu nadomak Niša 1905. godine, utemeljena prva likovna kolonija. Već, naredna godina, 2025. beleži, pored 110 godina od smrti Nadežde Petrović, i 120 godina od osnivanja Likovne kolonije Sićevo, danas međunarodnog karaktera.
Galerija savremene likovne umetnosti Niš je od svog osnivanja 1970. godine nosilac rada Kolonije, kroz poslove neposredne organizacije godišnjih saziva, čuvanja, zaštite, proučavanja i prezentacije dela nastalih u okvirima njenih održavanja. Beležeći dinamične promene (pretežno) u domaćoj umetnosti od sedamdesetih godina do danas, 909 umetničkih dela, 532 autora, u kolekciji Galerije SLU pribavljeno je kroz ovu manifestaciju. Na osnovu kvaliteta dela i njihove referentnosti u okvirima opusa autora, mora se primetiti da su i vodeće ličnosti ovih kretanja osećale ličnu i profesionalnu odgovornost prema istorijskoj važnosti mesta u koje su došli da stvaraju, te prema manifestaciji koja neguje sećanje na događaje i ličnosti koje su ga obeležile.
Šezdeset održanih godišnjih saziva i izložba 59. i 60. saziva Likovne kolonije "Sićevo" razlog su sažetog podsećanja na njeno osnivanje. Ovo je druga izložba Kolonije u dosadašnjoj praksi ustanove kojom se objedinjuju dela dva saziva. Naime, pandemijske okolnosti 2020. i 2021. godine navele su na ovaj iskorak, koji je rezultirao programom koji atraktivnije i primerenije odražava disperzivnost umetničkog trenutka, nešto širim uvidom u raznolikosti mišljenja dela.
Trajan doprinos kolekciji Galerije savremene likovne umetnosti Niš i zapažena izložba su benefiti saradnje sa ličnostima visokog umetničkog integriteta, ali onaj manje vidljiv doprinos kulturi koje se ostvaruje kroz ovu manifestaciju nije nimalo zanemarljiv. Reč je mobilnosti umetnika, stvaranju povoljne atmosfere za razmenu profesionalnih mišljenja i iskustava, te međusobnom prepoznavanju i saradnji stvaralaca.
Milan Ristić (iz teksta u katalogu)
Učesnici saziva 2022. godine: Lidija Antanasijević (SRB/GBR), Zoran Veljković (SRB/GBR), Milorad Mladenović, Aleksandar Pavićević, Strahil Petrovski (MKD), Drago Simić, Cvetka Hojnik (SVN) i Ljiljana Šunjevarić.
Učesnici saziva 2023. godine: Milan Vidojković, DIM TIM (Danijela Mršulja Vasić i Milenko Vasić), Kim Kjundžu (KOR), Vesna Knežević, Radomir Knežević, Dejmon Kovarski (AUS) i Miroljub Filipović. |