Nataša Kokić - Novo svetlo, crteži |
|
|
PANČEVO. Galerija savremene umetnosti Kulturnog centra Pančeva predstavlja od 2. do 23. aprila 2024. crteže Nataše Kokić (1979, Beograd). Diplomirala je, magistrirala i doktorirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu. Dobitnica je više nagrada, od kojih se ističu Nagrada Dimitrije Bašičević Mangelos 2014. godine i Nagrada Vladimir Veličković za crtež 2013.
Naš svet, kao i mnogi drugi, nastao je slučajno.
Uvek me je zanimala pozicija pojedinca u društvu. Okolnosti u kojima živimo umnogome utiču na ishod naših života. Od pejzaža do arhitekture, od različitih društvenih grupa do javnog mnjenja - uronjeni smo u svet koji je stvaran dugo i koji nastavlja da postoji paralelno s našim tajmlajnom. Promene dolaze, ali sporo i teško. U tom kontekstu, zanima me na koji način pojedinac utiče na društvo i kako ga menja. Da li se zapravo društvo sastoji od upletenih individualnih stavova i želja?
Prizma kolektivnih interesa kroz koju posmatramo lične interese i želje menja naš odnos prema svetu i društvu. Lične želje i potrebe često ostaju zanemarene da bismo ispunili razna očekivanja.
Crteži su alegorije izbora i perspektiva modernog čoveka u savremenom društvu. Predstave nebeskih pojava, podrhtavanja na kvantnom nivou, promenljivih pejzaža i objekata koje je napravio čovek govore o pojedincu u savremenom društvu i iluziji slobodne volje. Radovi sadrže želju za promenom – boje i gličevi koji se pojavljuju zapravo su pokušaj stvaranja novih prilika i novih okolnosti.
Crteži predstavljaju promene, kako na makro tako i na mikro nivou.
Radovi koje bih izlagala u galeriji nastaju na osnovu manipulisanih fotografskih predložaka. Boje koje nastaju skeniranjem i pomeranjem predložaka simbolišu nastanak novog sveta, predstavljaju vrstu nade. Te male fikcije nastaju između papira i svetla skenera, proizvodeći boje i oblike kojima možda i nije tu mesto. Otud i predloženi naslov izložbe.
Crteži bi bili izloženi na dinamičan način - upotrebom drvenih panela i preklapajući radove želim da stvorim ambijent u kome je gomilanje važno. Radovi koji se preklapaju govore o njihovoj uvezanosti (iako su motivi različiti). Primenom drveta u postavci, ne samo da vizuelno ističem radove već se govori i o uvezanosti prirodnih pojava i ljudskog delovanja.
Nataša Kokić |