NOVI SAD. Dana 18. juna 2024. godine u 20 časova, povodom obeležavanja dana rođenja Pavla Beljanskog (19. jun 1892 - 14. jul 1965), u Spomen-zbirci Pavla Beljanskog biće priređeno svečano otvaranje nakon što je, zbog kompletne adaptacije izložbenih prostora, legat bio zatvoren za posetioce. Spomen-zbirku Pavla Beljanskog svečano će otvoriti Maja Gojković, predsednica Pokrajinske vlade.
Zajedno sa adaptacijom izložbene sale u prizemlju Spomen-zbirke koja je završena 2022. godine, kompletnom adaptacijom prostorija na spratu obezbeđeni su najsavremeniji muzeološki uslovi za adekvatno čuvanje i izlaganje muzejskih predmeta, kao i za ugodan boravak posetilaca.
Posmatrano u celini, izvršeni radovi u protekle tri godine predstavljaju najobimnije radove na zgradi legata Pavla Beljanskog od vremena dogradnje aneksa zgrade (1965-1966). Zgrada Spomen-zbirke Pavla Beljanskog, sagrađena prema projektu arhitekte Ive Kurtovića, predstavlja prvi namenski izgrađen prostor za potrebe muzeja u Srbiji, i kao takva proglašena je spomenikom kulture 1992. godine. Njena funkcionalna i estetski primamljiva arhitektura čini značajno graditeljsko obeležje Novog Sada. Njen darodavac, diplomata i kolekcionar Pavle Beljanski, svoju zbirku umetničkih dela 20. veka poklonio je srpskom narodu posebnim Ugovorom o poklonu sa AP Vojvodinom 18. novembra 1957. godine, i zajedno sa ovom kolekcijom zgrada Spomen-zbirke predstavlja funkcionalnu i usklađenu celinu.
Svi radovi na adaptaciji izvedeni su u skladu sa muzeološkim standardima. Izvršena je reparacija originalnog mermernog poda na spratu i u holu zgrade i zamenjene su sve elektroinstalacije. Postavljeno je novo osvetljenje, ugrađen je transparentni, nezapaljivi plafon koji ispunjava sve bezbednosne standarde, kao i novi sistem ozvučenja. Izrađeni su pokretni panoi za postavljanje umetničkih dela. U ulaznom holu zamenjen je ulazni portal, instalirane su toplotne pumpe za klimatizaciju, čime je značajno poboljšana energetska efikasnost zgrade. Stepenišna ograda je izmenjena uz očuvanje njenog prvobitnog izgleda, čime je povećana bezbednost posetilaca i zadovoljeni propisi o pristupačnosti objekata javne namene.
Adaptaciju izložbenih prostora na spratu i ulaznog hola zgrade u potpunosti je finansirala Pokrajinska vlada, osnivač Spomen-zbirke Pavla Beljanskog. Zahvaljujući tome, ova ustanova kulture dobila je izuzetan podsticaj za dalje unapređenje rada u cilju daljih doprinosa Spomen-zbirke u upoznavanju građana Srbije i inostrane publike sa vrednostima nacionalnog kulturnog nasleđa.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Bauhaus je postojao samo 14 godina: od 1919. do 1933, ali uprkos tome, postao je najvažnija škola arhitekture, dizajna i umetnosti 20. veka. Vasilij Кandinski, Pol Кle, Pit Modrijan, Lajonel Fajninger, Laslo Moholji Nađ, ...
Autori: Bela Duranci i Sava Stepanov. Decembar 2009. Umetnička kolonija Ečka je svojim celokupnim pedesetogodišnjim delovanjem konstantno podsticala razvoj savremene umetnosti u nas. Formirana je 1956. godine, kao logični sled...
Jedan od članova "Likovnog kruga", organizacije koja ove godine navršava šest decenija postojanja, je i grafički dizajner Branislav Dobanovački, umetnik koji je, sa još nekoliko kolega, među onima koji su na Tvrđavu ...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.