LESKOVAC. Likovna kolonija "Vlasina", čija je selektorka i u 51. sazivu umetnica Nina Todorović, traje od 30. jula do 6. avgusta 2024, a okupiće desetoro umetnika iz Srbije i Severne Makedonije, uz kustoskinju po pozivu prof. dr Maju Stanković, istoričarku umetnosti i dekanku Fakulteta za medije i komunikacije u Beogradu.
Učesnici 51. saziva "Vlasine" su: Marija Anđelković, Danijel Babić, Goran Despotovski, Petar Đorđević, Milan Nešić, Ivana Markez Filipović, Nikola Marković, Ivana Milev, kao i umetnici Slavica Janešlieva, predstavnica Severne Makedonije na 60. Venecijanskom bijenalu, i Igor Sekovski, takođe iz Makedonije.
Tradicionalno će tokom njenog trajanja biti otvorena i izložba prethodnog, 50. saziva u Leskovačkom kulturnom centru, koji je organizator te manifestacije.
Na 50. Likovnoj koloniji "Vlasina" učestvovali su: Mark Brogan (Velika Britanija), Mila Gvardiol, Irena Kuzmanović, Sanja Latinović, Silvija Lorenc (Silvia Lorenz) - Nemačka, Miona Marta Marković, Aleksandar Radičević, Aleksandar Rakezić, Saša Stojanović i Marija Ćalić, a kustoskinja po pozivu je bila istoričarka umetnosti Maida Gruden, urednica likovnog programa Doma kulture Studentski grad u Beogradu.
Svi učesnici su pozvani da sprovedu lična umetnička istraživanja i predstave svoje umetničke prakse kolegama, tokom večernjih prezentacija koje se redovno odvijaju u okviru rada kolonije. Fokus kolonije je na interdisciplinarnosti, istraživanju, komunikaciji/dijalogu i interakciji umetnika. Često se dešava da se ostvare nove umetničke saradnje i započnu novi umetnički projekti, inspirisani druženjem, dijalogom, ambijentom Vlasinskog jezera, te upoznavanjem umetničkih poetika kolega, što dodatno obogaćuje atmosferu svakog pojedinačnog saziva.
Cilj ovako organizovane kolonije, osim recentnih umetničkih dela umetnika različitih generacija iz zemlje, regiona i inostranstva, koja ostaju u kolekciji Leskovačkog kulturnog centra, jeste i povećanje vidljivosti i komunikativnosti savremene umetnosti, njeno približavanje svim generacijama publike, kao i dodatno informisanje, edukovanje i senzibilisanje publike, te promovisanje kulture i umetnosti kako na domaćem terenu, tako i šire, u regionu i u inostranstvu.
Likovna kolonija "Vlasina" je 2018. godine promenila dotadašnju praksu i unapredila koncept i način rada, što je u poslednjih pet godina dalo nove, značajne rezultate. Kolonija je postala multimedijalna, međunarodna, rad saziva prati kustos po pozivu selektora i piše tekst za katalog, ustanovljen je novi dizajn i uvedena dvojezičnost kataloga (srpski i engleski), a uvedene su i multimedijalne prezentacije učesnika koje ostaju kao deo video i foto dokumentacije LKC-a. To važno svedočanstvo vremena i materijal mogu da posluže novim generacijama studenata umetnosti za proučavanje i razvoj ličnih umetničkih poetika.
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije.
Kada razmišljamo o konzervatorsko restauratorskim postupcima moramo biti svesni složenih aspekata sagledavanja umetničkog dela u kontekstu intervencija sa ciljem njegovog produžetka „života“ trajanja. Prvo je potrebno je da na...
Dok pišem ovu "Reč urednika" napolju nema snega. U snegu se najbolje vide tragovi. Lovci klimaju glavom. "Svaka divljač, obavljanjem svojih životnih aktivnosti, ostavlja dokaze svog postojanja. Te dokaze nazivamo tragovima ...
Bosiljka Zirojević Lečić redovna je profesorka na Akademiji umetnosti u Novom sadu, uža oblast Slikarstvo. Koordinatorka je i nekoliko projekata u oblasti likovnih umetnosti i edukacije. Njen likovni govor izlazi u prošireno polje...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.