NIŠ. Galerija savremene likvne umetnosti Niš predstavlja u Oficirskom domu, od 14. novembra do 14. decembra 2024, izložbu Niški salon 12/2. Ovo je redovan program Galerije SLU Niš sa ciljem da definiše najnovije ideje i pojave na aktuelnoj likovnoj sceni podstičući inventivnost autora.
Izložba podrazumeva dela dvanaestoro umetnika odabranih od strane dva selektora. To je tradicionalna godišnja izložba koju Galerije savremene likovne umetnosti Niš organizuje od 2017. godine, sa namerom da pospeši saradnju, mobilnost i komunikativnost između umetnika, kritičara, ustanove i publike. Obzirom da svako od selektora samostalno i nezavisno definiše koncept svog projekta izložba pruža mogućnosti za dijalog i komparaciju različitih kritičarskih diskursa. Selektori ovogodišnjeg Salon su: Biljana Grković - istoričar umetnosti iz Kruševca i Katarina Đorđević - magistar slikarstva iz Niša.
Biljana Grković svoj autorski projekat koncentriše na pitanja aktuelene društvene stvarnosti čije se karakteristike, između ostalog, determinišu pojmovima biomoći, biopolitike ili nekrotopitike. U njenoj selekciji su dela umetnika: Biljane Đurđević, Vladimira Perića, Nataše Kokić, Nikole Radosavljevića, Milice Dukić i Gabriela Glida. U tekstu predgovora katalogu Grkovićeva piše: "Izbor pozvanih umetnika i umetnica za ovogodišnje izdanje Salona, proističe iz umetničke prakse šestoro umetnika koja se sagledava unutar šireg konteksta mogućnosti življenja „dobrog života“ i okolnosti dominantnih oblika globanog kapitalizma i neoliberalizma. Predstavljeni radovi zasebni su prostori u kojima se, na drugačije načine i u različitim medijima, prelamaju i prepoznaju modusi savremenog sveta – razaranja, ratova, ekološke krize, radne eksploatacije, dominacije mikropodataka, potrošačke kulture, svet u kome nestaje individualnosti, pojedinca koji prepoznaje svoj identitet. Istovremeno, oni su i prostori koji iz sasvim različitih umetničkih pozicija, uronjeni u prošlost ili sadašnjost, otvaraju nove poglede, stvaraju drugačije svetove, vraćaju nadu u ljudsko dostojanstvo."
Katarina Đorđević je svoj autorki koncept definisala pitanjima koja pripadaju domenu teorije umetnosti, apostorirajući karakteristike umetničkog dela i prirodu i mehanizme njegovog delovanja na konzumenta odnosno posmatrača. U tekstu predgovora katalogu ona piše "Pitanje senzibiliteta u savremenoj stvaralačkoj sceni prevazilazi estetsku kategorizaciju – zasnovano je na indukciji emocionalnih odgovora koji se reflektuju na publiku, podstičući je da se uključi u osnovni tematski okvir umetničkog dela, pri čemu je njegovo iščitavanje i doživljaj dinamično iskustvo koje rezonuje na ličnom i emocionalnom nivou, a ne puko pasivno usvajanje ponuđenog sadržaja". U selekciji Katarine Đorđević su dela umetnika: Aleksandra Devića, Slobodana Radojkovića, Petra Vujoševića, Larise Ackov, Mije Arsenijević i Lazara Šoševića. Njihov izbor zasnovan je na karakteristikama koje povezuje njihov rad „ introspekciji kao osnovnom vodiču stvaranja, taktilnosti, čulnosti i senzibilitetu kojim grade svoje umetničke svetove pozivajući nas da uronimo i tumačimo skrivene poruke."
Na otvaranju izložbe biće dodeljena Nagrada 9. Niškog salona za najuspeliji rad. O dodeli nagrade odlučuje posebno imenovan tročlani žiri. |