NOVI SAD. Preminuo je savremeni umetnik i teoretičar Balint Sombati (Szombathy Bálint). Jedan je od osnivača i teoretičar neoavangardne umetničke grupe Bosch+Bosch, ponikle u Subotici. Ključni element njegovog rada bio je povratak eksperimentalnosti klasične avangardne poezije i likovne umetnosti kao i prihvatanje kritičkog stava aktivizma.
Balint Sombati (1950, Pačir). Jedan je od osnivača i teoretičar neoavangardne umetničke grupe Bosch+Bosch, ponikle u Subotici. Ključni element njegovog rada bio je povratak eksperimentalnosti klasične avangardne poezije i likovne umetnosti kao i prihvatanje kritičkog stava aktivizma. Aktivistički stav i ideološka kritika u Sombatijevom delovanju pojavljuju se već u dve antiratne akcije 1968. godine, no njegov istinski umetnički rad, uz sistematsko subverzivno razmišljanje, započinje početkom '70. godina 20. veka.
Glavna odlika njegovog opusa, koji je nastajao do poslednjih dana, je prelaz između umetničkih žanrova i njihovo kombinovanje. Svaki medij mu je bio važan, počev od performativnih, interventno orijentisanih radova, preko raznovrsnih mejl-art aktivnosti i vizuelne poezije, do grupe radova usredsređenih na objekte i instalacije koje je radio poslednjih decenija. Sebe je smatrao nomadskim umetnikom.
U strukturalnom sastavu njegove umetnosti nailazi se na: crtež, grafiku, digitalnu grafiku, mejl-art, konceptualnu fotografiju, akcionu umetnost, umetnost performansa, video umetnost, hibridne žanrove (kolaž, montažu, vizuelnu poeziju), pisanu poeziju
Nakon Subotice, Sombati je živeo u Novom Sadu, a poslednjih par decenija u Budimpešti, neprekidno povezujući dve umetničke sredine i delujući na znatno širem, centralnoevropskom umetničkom prostoru. Svom umetničkom delu pridodao je pisanje umetničkih i teorijskih tekstova, ali i – kako je sam o sebi govorio – "istraživanje lepote“.
Balint Sombati bio je dobitnik brojnih nagrada i priznanja, među kojima se izdvajaju: Književna nagrada „Lajoš Kašak“ (Pariz, 1989), Forumova nagrada za likovnu umetnost (Novi Sad, 1993), Nagrada "Sava Šumanović" (Novi Sad, 2007), Nagrada "Mihalj Munkači" (Budimpešta, 2008), Nagrada "Vladislav Ribnikar" za najbolju izložbu (Beograd, 2015), Magyar Érdemrend Lovagkereszt (Budimpešta, 2018), Nagrada "Peter Nađapati Kukac" (Bačka Topola, 2019).
Njegova dela sačuvana su u kolekcijama brojnih muzeja savremene umetnosti širom Evrope, od Beograda, Zagreba, Budimpešte, Ljubljane, preko Novog Sada i Subotice, do Oterloa i Londona.
Izvor: RTV
Napiši komentar
Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.
Prošlo je pola veka od kako je prvi put štampan strip "Balada o slanom moru" Huga Prata (1927 - 1995). Pojavio se u crno-beloj verziji na stranicama prvog broja italijanskog strip magazina "Narednik Kirk",...
Najveći deo Gradine broj 17 rešili smo da posvetimo kraju koji je svetski poznat po tome što ne razvezuje čvorove, naprotiv, poznat je po umetnosti vezivanja čvorova. Reklo bi se da Pirot i čitav pirotski kraj leži na jednom...
Slikar i književnik Vladimir Bogdanović, rođen je 1940. godine u Beogradu, gde je 1967. diplomirao na Akademiji primenjene umetnosti, u klasi profesora Radeta Stankovića. Član je SULUV-a, UPIDIV-a i DKV-a. Od 1961. do 2003. samostalno je izlagao...
21000 Novi Sad, Srbija Arse Teodorovića 16 Telefon: 063 888 0 860 E-mail:
Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.