CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Novi Sad - Evropska prestonica kulture 2022

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 20
Videomedeja 15
Digital Art 01
Noć muzeja 2009
Videomedeja 17
Terra 18
Digital Art 07

Grafička radionica "Sićevo" 2022-2024 Štampaj E-pošta
(0 glasanja)
ImageNIŠ. Galerija savremene likovne umetnosti predstavlja izložbu garfika Grafička radionica "Sićevo" 2022-2024. Galerija savremene likovne umetnosti Niš već nekoliko godina unazad organizuje Grafičku radionicu u selu Sićevu nadomak Niša. Izložba će biti predstavljena u Paviljonu u Tvrđavi od 27. maja do 16. juna 2025.Image

Image
Mitja Stanek

Inicijative za opremanje grafičke radionice započete su još 2003. godine na predlog Slobodana Radojkovića, tada magistra grafike zaposlenog u Galeriji. Jedna od prostorija u okviru  zgrade Likovne kolonije "Sićevo" pretvorena je u grafičku radionicu, kada je i nabavljena presa za duboku štampu.

Tokom 2005. godine Galerija savremene umetnosti obeležava vek od prvog okupljanja umetnika u Likovnoj koloniji u Sićevu. Ubrzo potom, obezbeđena su sva osnovna sredstva i potreban materijal za rad i time su se stvorili uslovi za prvo okupljanje četvoro umetnika u septembru 2006. godine. Višestruki su razlozi zašto se Galerija opredelila baš za grafičku radionicu. Pre svega, primećeno je da na teritoriji Srbije postoje samo dve radionice sličnog karaktera: u Smederevu (Grafički atelje centra za kulturu) i Beogradu (Centar za grafiku i vizuelna istraživanja "Akademija"). Centar za grafiku i vizuelna istraživanja "Akademija" pri Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, organizuje grafičku radionicu čiji je rad fokusiran na očuvanje i popularisanje grafike, kao i praćenje razvoja samog medija. Ona je bila uzor ili može se reći model za stvaranje sićevačke radionice.

Takođe, u Nišu postoji aktivno udruženje umetnika "Niški grafički krug", koje je doprinelo i dalo punu podršku samoj inicijativi. Jedan od bitnih razloga je svakako svest da će radionica konstantno doprinositi dopuni zbirke grafika u okviru fonda Galerije savremene likovne umetnosti. Primećeno je da je sve veći broj umetnika opredeljenih za ovaj medij, te da pored starih grafičkih tehnika primenjuju nove, kompjuterske tehnologije, i da je samo njihovo poimanje grafike kao medija mnogo fleksibilnije i savremenije.

Dakle, kroz program rada, Grafička radionica je fokusirana, pre svega, na očuvanje grafičke umetnosti, ali i na praćenje novih tendencija grafičkog otiska danas. Popularizujući ovaj veoma zastupljeni medij, Galerija već sada tradicionalno okuplja značajna imena sa međunarodne scene umetnika, ali i prati sazrevanje mladih autora iz grafičkog sveta.

Prve tri godine Radionica  se održavala dva puta godišnje (proleće–jesen) u trajanju od sedam dana, a od 2011. samo krajem proleća.

Grafička radionica "Sićevo" je 2008. dobija međunarodni karakter. Do sada je u Grafičkoj radionici stvaralo i ostavilo svoja dela za fond Galerije savremene likovne umetnosti 90 umetnika iz Niša, Srbije, Crne Gore, Makedonije, Bugarske, Grčke, Poljske, Italije, Belgije, Danske, SAD, Meksika, Kanade, Italije.

Po statutu radionice i propozicijama, svaki učesnik Radionice Galeriji SLU ostavlja dve grafike galerijskog formata u tiražu od pet otisaka, a za uzvrat Galerija obezbeđuje umetnicima sva osnovna sredstva za rad, kao i smeštaj, hranu i putne troškove. Pored rada na matricama, štampanju grafika u ateljeu, razmeni iskustava, demonstraciji pojedinih tehnika, priređeni su i izleti kako bi učesnici bolje upoznali okolinu i znamenitosti Niša. Obilazak Sićevačke klisure, velikog broja manastira koji se nalaze u bližem okruženju, kao i drugih kulturnoistorijskih zdanja Niša iz različitih perioda, svakako upotpunjuju sliku umetnicima o bogatoj prošlosti grada.

Zbirka Grafičke radionice sada broji oko 200 grafičkih listova. Svako od umetnika koji je učestvovao u radu Grafičke radionice "Sićevo" stvarao je grafike u duhu svog već oformljenog likovnog izraza. Raznovrsnost grafičkih tehnika je još jedan segment bogate palete grafičkog lista iz fonda Galerije. Na veliki broj njih uticale su prirodne lepote same Sićevačke klisure pa su svoje impresije o ambijentu trajno zabeležili kroz svoja dela (Biljana Vuković, Snežana Marinković, Vladimir Vlajić, Marta Božik, Branko Nikolov, Ivana Stanković, Zoran Kostić, Mišel Barzen, Bojan Živić), drugi su po nekim detaljima iz okruženja našli inspiraciju (Velizar Krstić, Jelena Sredanović, Ljubiša Brković, Magda Krolikovska, Ejpril Vilmer, Roberto Đanineti, Ranka Lučić Janković, Veliko Maričevski, Marija Sibinović).

Godine 2020. obezbeđena je i presa za sito štampu sa svim pratećim elementima kako bi se proširile delatnosti učesnika kolonije i omogućio rad i u drugim grafičkim disciplinama. Kupovinom nove prese prostor- atelje, grafičke radionice je dodatno renoviran sa proširenim i adaptiranim prostorom u samoj zdradi likovne kolonije u Sićevu, tako da su stvoreni pristojni uslovi za rad na obe prese istovremeno.

Učesnici poslednja tri saziva su:

2022. Oliver Pilić (Slovenija), Helena Tahir (Slovenija), Aleksandar Botić (Novi Sad), Lidija Krnjajić (Novi Sad), Nikola Milanov (Niš).
2023. Roman Kušar (Roman Couchard) iz Belgije, Mitja Stanek iz Slovenije, Lidija Srebotnjak Prišić, iz Novog Sada, Dunja Nedeljković iz Trsta i Danilo Paunović iz Niša.
2024. Džefri Sipel (Jeffrey Sippel) iz Sjedinjenih Američkih Država, Ljiljana Pavlović Dir (Liliya Pavlovic Dear) iz Francuske, Jelena Jocić iz Beograda, Nebojša Lazić iz Novog Sada, Jasna Gulan Ružić iz Novog Sada i Slobodan Radojković iz Niša.

Druženje i rad umetnika iz različitih zemalja u Grafičkoj radionici u Sićevu protekle tri godine obogatio je zbirku grafika za 35 dela različitih tehnika i likovnih izraza.

Sonja Vukašinović

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Izbor godine 2024

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Popularno
BEOGRAD. Povodom obeležavanja 80 godina od uvođenja Grafike u nastavni program Akademije / Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i formiranja ...
SUBOTICA. Savremena galerija Subotica predstavlja od 29. septembra do 4. novembra 2023. skulputre Marka Crnobrnje (1978, Obrenovac). Diplomirao je...
VRŠAC. Zvonimir Santrač je diplomirao na Likovnoj akademiji u Zagrebu. Specijalizirao je na majstorskoj radionici Krste Hegedusića 1979. ...

NOVI SAD. Londonska umetnica Sandra Krisp bavi se digitalnim 3D animacijama i videom. Eksperimentiše softverom i prostornim foto kolažima....

BEOGRAD. Galerija Kuće legata predstavlja od 5. do 24. marta 2024. izložbu "Likovne umetnice Niša - Izbor iz kolekcije Galerije...
Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Po čemu se još ova postavka razlikuje od drugih, i da li se razlikuje? Zašto je ona...
Kada razmišljamo o konzervatorsko restauratorskim postupcima moramo biti svesni složenih ...
U osunčanom danu jednog utorka, u prestoničkoj glavnoj ulici, sa zgrade / Kuće legata motrili su...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Barok kod Srba
Dejan Medaković
Barok kod Srba
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
PARIZ. Specijalno za Art magazin. Pariska likovna scena, umetnička fotografija i multimedijalna umetnost (proleće 2016). Iz bogatog repertoara koji nude pariski muzeji i galerije izdvojićemo nekoliko izložbi koje ostavljaju dubok i specifičan...
Knjige i časopisi
Narodna biblioteka Srbije u saradnji sa "Plavim jahačem" i "Novim magazinom" objavila je knjigu "Kad Marina Abramović umre" Džejmsa Vestkota, biografiju svetske zvezde performansa. Recenzent srpskog izdanja...
Intervju
Izložbom velikih formata, uglavnom apstraktnih ekspresionista, savremenih slikara i vajara, biće otvorena panel diskusija Art Parlamenta 17. oktobra 2016. u 20:00 u galeriji "Progres" u Beogradu. Umetničke vizije Zorana Grebenarovića,...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom