KRAGUJEVAC. Galerija Mostovi Balkana predstavlja od 29. maja do 18. juna 2025. plakate Miljane Radenković (1989). Diplomirala je i master akademske studije završila na Fakultetu umetnosti Univerziteta u Nišu, na studijskom programu Grafički dizajn. Doktorirala je na Fakultetu primenjenih umetnosti Univerziteta umetnosti u Beogradu, na smeru Primenjene umetnosti i dizajn.

Strogost i svedenost vizuelnog jezika, vešta upotreba linije kroz snažne kontraste i čitljivost poruke prepoznatljiv su rukopis koji svoje uporište ima i u visokom formalnom obrazovanju kada je reč o priznatim školama dizajna na ovim prostorima. Kako bi efektno istakla i uperila fokus posmatrača na željenu poruku, Radenkovićeva istrajava u svom minimalističkom pristupu. Snagu svoje poruke ona temelji na rasterećenju od svega suvišnog i slojeva narativnog.
Kolorit je redukovan na tri boje - drastičan kontrast crne i bele i dramatičnu crvenu, kao i njihove kombinacije - ružičastu i sivu. Dodatno, upotreba bazičnih uglastih geometrijskih oblika i tela pravougaonika, paralelograma, kvadrata, kocki i kvadera doprinosi konciznosti, oštrini, jasnoći poruke. Eksperimentisanjem kroz različite načine njihovog postavljanja u likovno polje, umnožavanjem planova i upotrebom repeticije, ovaj plošni aranžman pred posmatračem tvori iluziju prostornosti i transformiše se u jedan sugestivni i taktilni svet različitih otvora, tunela, stepenica i puteva. Tako, na prepoznatljiv i sebi svojstven način, Miljana Radenković vešto integriše posmatrača u svet svojih slika.
Naziv ciklusa, kao neraskidivi segment svakog umetničkog dela, nedvosmisleno upućuje na nameru autorke da kroz univerzalnu simboliku odškrinutih vrata, svetlosti na kraju tunela i zavodljivosti puteva i stepeništa kao spona, razdrma letargičnu masu od apatije i pozove je na razmišljanje o promeni, pomeranju sa mrtve tačke, kao i neminovnom postojanju i nužnosti iznalaženja izlaza. Pojednostavljenost formi i lišenost retorike u službi su postizanja dinamike i neizostavnog angažovanja posmatrača u jedan intelektualni proces na temu brojnih životnih dilema i pitanja poput onog: "Ima li izlaza (iz neke situacije)?" ili "Na kojoj sam strani?". Publika, tako, postaje obavezujući činilac u konstituisanju značenja radova i ključni faktor za višestruka tumačenja.
U susretu sa Miljaninim radovima, gledalac je taj koji otvara brojna pitanja i spram tačke gledišta odabira da li da beži kroz prolaze, krene drugim putem i zauzme novi kurs ili svet posmatra “spasen” sa one druge, bezbedne strane.
Dr Tijana Antonijević |