CMS Web Design and Consulting

Art magazin, web casopis za savremenu umetnost
Ujedinjene nacije (UN) - Internet je ljudsko pravo

Frontpage Slideshow (version 1.7.2) - Copyright © 2006-2008 by JoomlaWorks
Ove ilustracije, sa linkom, predstavljaju izbor iz vesti i arhive Art magazina

Videomedeja 16
Noć muzeja 2011
Terra 26
Videomedeja 19
Digital Art 05
Videomedeja 21
Dunavski dijalozi 06

Ljubomir Pavićević Fis - Retrospektivna izložba Štampaj E-pošta
(2 glasanja)
Monday, 01 September 2008
ImageMuzej primenjene umetnosti, Begrad. 4 - 14. septembar 2008.
Ljubomir Pavićević Fis, pionir srpskog i jugoslovenskog dizajna, zasigurno je naš najstariji i najpoznatiji dizajner. To potvrđuju i reči prof. Milanke Berberović, koja kaže: "Profesionalna biografija ovog istaknutog dizajnera govori o širini i značaju njegovih posebnih zasluga na polju društvene afirmacije dizajna i kulture komunikacija u Srbiji."
Image Image Image

Fis se dizajnom bavi od 1953. godine, prošavši put od rodnog Višegrada (1927), Sarajeva i Beograda, do Njujorka i drugih svetskih centara, od domaćih sajmova do uglednih galerija i muzeja. On tako simboliše i put našeg savremenog dizajna od partijsko-propagandnog rada, do autonomne cenjene umetnosti. Sa njim i njegovom generacijom, dizajn prestaje da bude uzgredno zanimanje slikara i grafičara, već se u kreiranje industrijskih proizvoda postepeno uključuju stručnjaci, profilišući profesiju – dizajner.U istoriji dizajna nema mnogo stvaralaca angažovanih poput Fisa na svim poljima dizajna u kontinuitetu od 55 godina. On je grafički, industrijski i dizajner ambalaže, skulptor, scenograf, dizajner enterijera i eksterijera velikih političkih manifestacija, a bavio se uspešno redizajnom grafičkih i industrijskih rešenja, teorijskim i pedagoškim radom. Autor je panoa i umetničko-propagandne opreme izložbi, plakata, prospekata, reklamne grafike, opreme knjiga, filmskih špica, amblema i znakova, štampanog tekstila, dečjih igrački i industrijskih proizvoda kao i svih vrsta ambalaže, od kutija, pakovanja, bočica za losion,  flaša za vino, do dizajna čaša i vaza.

Oblikovao je skulpturu u prostoru i povremeno se bavio fotografijom. Sarađivao je sa fabrikama hemijske, prehrambene, tekstilne, kozmetičke i farmaceutske industrije. Autor je dizajna za nekoliko stotina serijskih proizvoda. Samo iz saradnje sa industrijom „Merima“ iz Kruševca, "Dalijom“, "Centrotekstilom“, "Inkoteksom“ i "Galenikom“ iz Beograda, Fisovi projekti su do 1968. godine bili realizovani u više od pet miliona primeraka.

Fisovi amblemi, znaci i logotipi su deo naše vizuelne kulture već više od pola veka. Na ulicama Beograda i drugih gradova godinama viđamo njegova grafička rešenja. Njegove ideje su realizovane na sajmovima i manifestacijama u Dubaiju, Beiđingu, Oslu, Hanoveru, Moskvi, širom Evrope i sveta. Grafičko rešenje total dizajna za Serbian Week in Israel iz 1990. je, poput nekih drugih, bilo izvedeno i prostorno, kao objekat. Veoma je uspeo amblem Konferencije Ujedinjenih Nacija o istraživanju i miroljubivom korišćenju kosmičkog prostora „Unispace 1982“ koji objedinjuje pticu i raketu. Posredstvom firme „Eldžiti“ sa sedištem u Švajcarskoj, Fis je radio za naručioce iz celog sveta.

Fis je dizajner koji je doprineo kulturi vizuelnih komunikacija i formiranju globalnog odnosa između umetnosti i industrije. On je osamostalio i vizuelno osmislio primenjenu grafiku, politički plakat i ekonomsku propagandu i od prvobitnog, dekorativnog slikarstva, došao do složenih, sistemski zamišljenihh i izvedenih dela. Efemerne plakate i oglase sa ulice i novinskih stubaca je preobrazio u znake i simbole koji se na pročeljima kompanija ne menjaju pola veka. Na početku njegove karijere je ideološki kontrolisan plakat iz 1953. "Dokumenti jednog života. Film iz života i rada Josipa Broza Tita“, a na kraju freak-out plakat "Dee jays“ za muzički događaj u SKC-u iz 2005. godine.

 

Napiši komentar

Pošaljite samo relevantan komentar za ovaj sadržaj. Bilo kakav nepripadajući komentar biće obrisan. Pravo objavljivanja i redigovanja, bez objašnjenja, zadržava redakcija Art magazina. Ne zaboravite da ukucate zaštitni kod. Komentar je privatno mišljenje autora komentara i ne predstavlja stav redakcije. Važno! Pitanja o konkusima uputite raspisivaču konkursa.


Security code
Refresh

Umetnost u Srbiji na danasnji dan

Izbor godine
Novi Sad 2022
Novi Sad 2021
Pregled galerija

Kalendar događaja
Povezani sadržaji
Art magazin podržava
Novi Sad
 
Donacija za Art magazin
Reportaže
Novosadska likovna umetnica Snežana Petrović i beogradski grafičar Bojan Bikić predstavili su se...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. 100-ta godišnjica smrti slavnog francuskog vajara Ogista...
PARIZ. Specijalno za Art magazin. U periodu od 21. juna do 23. oktobra 2017. Centar Pompidu...
Knjige o umetnosti
Dejan Medakovic - Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
Dejan Medaković
Srpska umetnost u XVIII i XIX veku
 
Pavle Jovanović
 
Reportaže
Internacionalni festival alternativnog i novog teatra, Novi Sad.  25. jun - 3. jul 2008.
Pozorište je u sve više uobličavanje materijala koji je prethodno pripadao nekom drugom umetničkom jeziku, mas medijima ili...
Knjige i časopisi
Ideja o pisanju a potom i složenom procesu organizovanja publikovanja monografija posvećenih delovanju UPIDIV i umetnika okupljenih oko udruženja nastala je pre nekoliko godina spontano sa namerom da se makar i na simbiličan način popune...
Intervju
Miroslav Mandić je krajem aprila 1998. godine nanizao svojim koracima 40 hiljada kilometara. Za taj podvig u slavu umetnosti trebalo mu je šest i po godina. I dok su, u vreme sankcija i izolacije Jugoslavije obični građani željni normalnog...
Prica o Artmagazinu, ljudima i dogadjajima...

© 1997 - 2025. Art magazin.
Sva prava zadržana.

21000 Novi Sad, Srbija
Arse Teodorovića 16
Telefon: 063 888 0 860
E-mail: Ova adresa je zaštićena od robota. Potreban vam je Java-skripta da bi ste je videli.

Redakcija Art magazina odlucuje o konceptu i sadrzaju. Mi brinemo o svemu ostalom...

Društvene mreže
  Art magazin na Facebook-u   Art magazin na Twitter-u   Art magazin na YouTube-u
  Skenirajte ovaj kod mobilnim telefonom