Art Info

Dobrodošli na novu verziju Art magazina prilagođenu Google naredbi Mobile first. Podržite prenos članaka u novu verziju donacijom na naš dinarski tekući račun:

Centar za istraživanje i razvoj komunikacija, Novi Sad
340-11006480-66

Za donaciju iz inostranstva pišite na artmagazin.novisad@gmail.com kako bi vam poslali uputstvo banke.

U 2025. Art magazin je podržao Grad Novi Sad - Gradska uprava za kulturu.

21000 Novi Sad, Arse Teodorovića 16 063 8880860 artmagazin.novisad@gmail.com

Izbor godine


Galerija Šikora

Ponuda i otkup umetničkih dela. Telefon 063 342742
(0 Votes)
Katalin Ladik

NOVI SAD. Redakcija je donela odluku da priznanja za 2010. godinu budu dodeljena: Retrospektiva Katalin Ladik u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu; Izložbe i monografije Vujičić kolekcije, Beograd, Umetnička galerija “Nadežda Petrović”, Čačak

Najbolja izložba: Retrospektiva Katalin Ladik u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu

Ova istaknuta vojvođanska neoavangardna umetnica dala je izuzetan doprinos eksperimentalnoj vizuelnoj, gestualnoj i foničnoj poeziji, bodi-artu, performansu i književnosti druge polovine 20. veka na prostoru bivše Jugoslavije i Srednje Evrope. Svojom hrabrom i beskompromisnom istraživačkom praksom otvarala je nova polja umetnosti i društvene emancipacije. Retrospektivnom izložbom su na upečatljiv način predstavljeni svi segmenti njene aktivnosti od ranih 60-ih godina do danas, kroz originalna dela, ploče i druge publikacije, fotose, video i zvučne zapise.

Najbolji projekat: Izložbe i monografije Vujičić kolekcije, Beograd

Vujičić kolekcija iz Beograda bavi se organizacijom izložbi iz svoje privatne umetničke kolekcije srpske umetnosti 20. veka i izdavanjem savremene teorijske, istorijskoumetničke i monografske literature. Tokom 2010. godine ostvarila je značajne izložbe: “Trijumf savremene umetnosti” u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine u Novom Sadu; “Od istorijskog enformela do postmodernističkog neoenformela” u Galeriji Poklon-zbirke Rajka Mamuzića u Novom Sadu i Zavičajnom muzeju Ruma, izložbe Radomira Damnjanovića Damnjana, Galerija 73, Beograd i Atile Černika, Galerija Biblioteke grada Beograda, te “Umetnost u Srbiji 1950-70" u Galeriji Beograd. Izdala je i značajne monografije “Trijumf sаvremene umetnosti” autora Miškа Šuvаkovićа, Ješe Denegrijа i Nikole Dedićа; “Umetnost i vlast: srpsko slikarstvo 1945-1968.” Lidije Merenik, i „Damjan“ Ješe Denegrija i Tomaza Trinija.

Umetnička galerija Nadežda Petrović

Najbolja galerija: Umetnička galerija “Nadežda Petrović”, Čačak

Umetnička galerija “Nadežda Petrović” iz Čačka je specifično locirana u ambijentu koji tradicionalno nema preteranog sluha za savremenu umetnost ali je uprkos tome svojim stabilnim, dobro uređenim programima, izuzetnom produkcijom izložbi i održavanjem svetskih galerijskih standarda  pokazala da je ovakav savremeni profil održiv i izvan velikih svetskih centara. Program Umetničke galerije “Nadežda Petrović” u 2010. godini obeležen je 25. memorijelom Nadežde Petrović koji se odigrao pod nazivom “Ja sam to što jesam”, na kome su izlagali umetnici iz zemlje i inostranstva. Posebno treba istaći i drugi medjunarodni program “Iz(nova): Umetnost u Srbiji od 2002. do 2009. godine” koji se  bavio pregledom umetničkih dešavanja u zemlji, gde su takođe učestvovali domaći i međunarodni umetnici. Uz druge tekuće programe, izdavačku deltatnost, stalnu postavku i internet sajt ova galerije je tokom protekle godine potvrdila svoje visoke galerijske domete.