Art Info

Dobrodošli na novu verziju Art magazina prilagođenu Google naredbi Mobile first. Podržite prenos članaka u novu verziju donacijom na naš dinarski tekući račun:

Centar za istraživanje i razvoj komunikacija, Novi Sad
340-11006480-66

Za donaciju iz inostranstva pišite na artmagazin.novisad@gmail.com kako bi vam poslali uputstvo banke.

U 2025. Art magazin je podržao Grad Novi Sad - Gradska uprava za kulturu.

21000 Novi Sad, Arse Teodorovića 16 063 8880860 artmagazin.novisad@gmail.com

Vesti / Beograd


Galerija Šikora

Ponuda i otkup umetničkih dela. Telefon 063 342742
(0 Votes)
Aleksandra Đukić
Aleksandra Đukić

BEOGRAD. Grafički kolektiv predstavlja od 23. februara do 7. marta 2026. dva umetnička doktorska projekta, nezavisne postavke u dva nivoa galerijskog prostora: Jovana Subašić (1997, Beograd) i Aleksandra Đukić (1997, Beograd).

Izložba Aleksandre Đukić "Portret narcisa" predstavlja radove koji kroz različite umetničke pristupe i medije (slike na ogledalu, crtež, vez) fokusiraju fenomene identiteta, narcisoidnosti, taštine i mehanizme manipulacije. Poliptih slika "Zid narcisa" noseći je rad projekta u kojem autorka istražuje narcisoidni poremećaj kao dinamički proces samorefleksije i samopotvrđivanja, gde se identitet stalno preispituje i rekonstruiše. Oslanjajući se na Jungovu ideju o Sopstvu, koristi ogledalo kao centralni element koncepta koji u proces unosi faktor nepredvidivosti. Reflektujući odnos između stvarnosti i njenog odraza, ogledalo ukazuje i na lomljivost i promenljivost ličnog identiteta. Osnovne i master akademske studije završila je na Fakultetu likovnih umetnosti.

Jovana Subašić
Jovana Subašić

Jovana Subašić se u svom radu "Veštačka inteligencija – kreator ili plagijator" fokusira na upotrebu veštačke inteligencije u umetnosti sa teorijskog, praktičnog, stvaralačkog i etičkog aspekta. Polazeći od digitalnih crteža u formi ilustracije i stripa, koje zatim nadograđuje uz pomoć modela veštačke inteligencije, kroz dva različita stvaralačka procesa realizuje iste konceptualne zadatke. Budući da proces veštačkog generisanja sadržaja podrazumeva upotrebu već postojećih slika i drugog digitalnog sadržaja na internetu, otvaraju se pitanja granica između ljudske kreativnosti i mašinski generisanih vizuelnih rešenja, originalnosti stvaralaštva, autorstva i autorskih prava. Osnovne i master akademske studije završila je na Grafičkom odseku Fakulteta likovnih umetnosti.