Art Info

Dobrodošli na novu verziju Art magazina prilagođenu Google naredbi Mobile first. Podržite prenos članaka u novu verziju donacijom na naš dinarski tekući račun:

Centar za istraživanje i razvoj komunikacija, Novi Sad
340-11006480-66

Za donaciju iz inostranstva pišite na artmagazin.novisad@gmail.com kako bi vam poslali uputstvo banke.

U 2025. Art magazin je podržao Grad Novi Sad - Gradska uprava za kulturu.

21000 Novi Sad, Arse Teodorovića 16 063 8880860 artmagazin.novisad@gmail.com

Vesti / Srbija


Galerija Šikora

Ponuda i otkup umetničkih dela. Telefon 063 342742
(0 Votes)
Lana Vasiljević

SUBOTICA. Savremena galerija Subotica predstavlja od 25. oktobra do 30. novembra 2025. izložbu Lane Vasiljević (1973). Diplomirala je i magistrirala na Fakultetu likovnih umetnosti u Beogradu, vajarski odsek. Dobitnica je više nagrada. Izložbu pod nazivom "Heterotopije" čine instalacije.

Lana Vasiljević je poznata po specifičnom pristupu skulpturi kao procesu – kroz sakupljanje, prepoznavanje i transformaciju predmeta iz svakodnevice u složene, zagonetne objekte.

Izložbom koju je nazvala "Heterotopije", Lana Vasiljević razvija prepoznatljive principe svoje prakse i postavlja ih u dijalog sa specifičnim ambijentom Savremene galerije Subotica - impozantnim secesijskim prostorom koji postaje aktivni učesnik umetničkog procesa. Devet izložbenih sala pretvara se u devet narativnih celina, odnosno rostorno-vremenskih jedinica koje pozivaju posmatrača na istraživanje, introspekciju i interakciju sa radovima.

Naziv izložbe referiše na filozofski pojam "heterotopije" koji je razvio filozof Mišel Fuko – mesta koja su istovremeno stvarna i zamišljena, otvorena i zatvorena, privatna i javna. Vasiljević upravo kroz ovu ideju propituje asocijativni prostor akumuliranih slika i sećanja, prostor u kojima se susreću i sabiraju različite vremenske i kulturne dimenzije stvarnosti, istovremeno realne i imaginarne, otvorene i zatvorene.

"Kod Lane Vasiljević skulporalnu manifestaciju prepoznajemo kroz finalnu statičnost trodimenzionalne materije, kao i kroz tehnološki proces izvodjenja i asamblažiranja koji vodi ka nastanku novog predmeta. Ipak, ti novi, konačni svetovi, velike instalacije sastavljene od raznorodnih objekata i više manjih 'priča' unutar njih, svedoče o intermedijalnosti, procesuiranju i preplitanju više medija različitih po prirodi." (Una Popović, istoričarka umetnosti)

Instalacije koje čine izložbu pune su intimnih priča, simbolike i estetske složenosti, ne nudeći linearnu naraciju, već višeslojno promišljanje sveta i uloge umetnosti u njemu. One kazuju na postojanje paralelnih stvarnosti, kroz suptilnu igru značenja, konteksta i materijala.